Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЦИД: Скритата икономика намалява

Снимка: Архив

За последните 10 години делът на скритата икономика в България е намалял с около една трета. Това сочи най-новото изследване на Центъра за изследване на демокрацията - „Динамика на скритата икономика в България по време на криза”, което обхваща периода 2002 – 2011 г. В предаването „Преди всички” Руслан Стефанов от центъра посочи: Ако допуснем, че през 2002 г. Световната банка е направила сравнително точна оценка и тя е около 35% от БВП на страната, то към 2011 г. този дял вероятно е някъде около 20-25% от БВП. Видимото за обикновените хора е доста по-високо от това, което се оказва като действителен дял.

Стефанов подчерта обаче, че въпреки тези данни и през 2011 г. скритата икономика е доста съществен фактор и трябва да бъде вземана под внимание при всички важни политики, включително и във връзка с подготвянето на Бюджет 2012.

И този бюджет не разработва специална политика по отношение на това какво означава да имаме 20% сива икономика. През 2011 г. за първи път Министерството на финансите публикува собствена оценка на сивата икономика и я оценява на около 20%. Ако приемем, че това е вярно, тогава имаме доста сериозна промяна на основните параметри на бюджета. Ако таванът, който се допуска, говорим за 40% от БВП разходи, ще видим, че много по-нисък е този процент, ако включим и сивата икономика, което означава, че има много сериозно недофинансиране, т.е. много сериозен недостатък на средства от всички обществени сфери.

Според Стефанов бюджетът за 2012 г. залага по-оптимистични очаквания, но в същото време в него са заложени достатъчно буфери. Ако се стигне до негативен сценарий, смятам, че няма да има проблем той да се изпълни, добави той.

Поради това, че България много зависи от състоянието от ДДС и акцизите, при едно увеличение на потреблението, ако се размине кризата в Европа, очакването е, че много бързо приходите в бюджета могат да нараснат, прогнозира още Руслан Стефанов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна