Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Наистина сме толерантно общество, но не до такава степен, до каквато се констатираше до преди няколко години. И нашите изследвания показват, че не сме чак толкова толерантни. Това каза председателят на Комисията за защита от дискриминация Кемал Еюп в предаването "12+4".
Нетолерантността се изразява в общуването на групи в образование, на работа, а иначе, където живеят съвместно, хората се разбират повече. Толерантността е малко по-различна материя. Трябва да се възприеме различният. Когато говорим за толерантност и стигнем до дискриминация, за да се минимизира, трябва да живеем по-добре. Според наше проучване в сферата на образованието и децата растат нетолерантни, защото ние ги обременяваме с нашите стереотипи и предразсъдъци, а доста от тях са наслоени през годините, коментира Еюп.
Обикновено политическите пристрастия се вплитат в междуличностни, междугрупови, които изкривяват обществото, а и не в малка степен се влияе и от един посттоталитарен режим, т.е. има загуба на ценностна система, каза още той. Според Еюп случилото се в Катуница е показало наслояването на проблеми от времето на комунизма досега. Това изби в една нетърпимост и показа недъзите на обществото, като държавна структура, че сме си затваряли очите за някои проблеми, допълни той.