Днес и през следващите дни предстоят решаващи преговори по европейския фискален пакт. Целта е да се стигне до консенсусен проект, който да бъде одобрен от държавните и правителствени ръководители на ЕС на срещата им идния понеделник. Все още обаче остават редица въпросителни по обхвата и текстовете на документа.
Финансовите министри на страните от еврогрупата се събират тази вечер в Брюксел, за да намерят компромис поне по част от спорните текстове. Дискусията продължава и утре с колегите им от държавите извън еврозоната.
Фискалният пакт несъмнено ще е основана тема и на предстоящата днес работна вечеря с домакин германския канцлер Ангела Меркел и гости – председателите на ЕК и Европейския съвет Жозе Барозу и Херман ван Ромпой. Сред въпросите, на които се търси решение в различни формати, е ролята на страните извън еврозоната. Повечето от тях, включително България, искат да могат да участват, макар и без право на глас, в предвидените отделни срещи на държавите, използващи общата валута. Основните им аргументи са, че одобрените там мерки ще влияят и на тяхната фискална икономическа политика и че изолацията им от вземането на решения ще официализира Европа на две скорости. Спорна остава и координацията на данъчните политики. България не е единствената, която се противопоставя. Франция и Германия обаче държат на уеднаквяването на данъците. Според последните информации, ако този текст отпадне от фискалния пакт, Париж и Берлин ще го лансират в друг общ документ – за засилване на икономическия растеж в ЕС.
Финансовите министри на еврозоната ще обсъдят на днешното си заседание и параметрите за преструктуриране на гръцкия дълг. В резултат на преговорите от миналата седмица Гърция е близко до споразумение, с което частните кредитори ще поемат загуби до 70 процента от своите облигации, отбелязва Ройтерс. Седмица преди срещата на европейските лидери обаче ред детайли по сделката остават неуточнени. Например как предложената от кредиторите 4-процентна лихва ще понесе на гръцката икономика, чието положение се влоши в последните месеци.
Днес в Брюксел ще заседава и Съветът на външните министри. Очаква се те да одобрят допълнителни, още по-строги санкции срещу Иран, които да обхванат петролния сектор и търговията с ценни метали. На вниманието на първите дипломати на страните-членки е и продължаващото напрежение в Сирия.