Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

М. Андреев: Конституционният съд ще отмени Закона за досиетата в частта му за картончетата

Снимка: БГНЕС
Когато беше атакуван първият Закон за досиетата през 1997 година от БСП – атаката беше политическа. Не ставаше дума за това, че Комисията беше изцяло под управление на изпълнителната власт. Целта беше да се спре активността на този Закон. След това, като направихме две комисии, пак беше атакуван Законът. Това каза бившият шеф на Комисията за досиетата Методи Андреев в предаването "12+3". Според него Конституционният съд може да реши да удовлетвори искането на Върховния административен съд (ВАС) за отмяна на чл. 25 т. 3 от него. Той урежда разкриването на агентите на бившата Държавна сигурност, за които няма други документи в архивите, но присъстват в регистъра с прословутите картони, удостоверяващи реалната им принадлежност.

Не е тайна, че все още Комисията не е тръгнала да търси документи, свързани с изнесените зад граница пари. Още повече, че този състав на Конституционния съд ще отмени Закона в тази му част. Друго не може да се очаква, както беше и преди. Това е Конституционен съд, конструиран от президента Гоце, който си отиде и от онова мнозинство, което уж гласува Закона от 2006 година, който не го гласува по убеждение. И понеже сега си отива този състав и имаме нов президент – бързат да прокарат Закона, за да отменят съответните разпоредби, каза той.

При положение че вече 6 години действа сегашният закон и са проверени множество хора, би било доста странно едно решение в друга посока. Разбира се, Конституционният съд има право да се произнесе. На практика в искането до Конституционния съд се поддържа тезата, че става дума за един и същ проблем - обявяването на основа на определени документи. В действителност обаче има съществена разлика и то по много параметри. Това каза адвокатът Александър Кашъмов от програма "Достъп до информация" в предаването "12+3" във връзка с казуса.

Ние имаме една Комисия, която е избрана от всички политически партии през 2006 година, до днес няма представители от сегашната управляваща партия, т.е. тя е независима, сегашният закон предвижда две съдебни инстанции, които да разглеждат случаите. От тази гледна точка не виждам основание да се прави аналогия между тогавашния закон и сегашния. Смятам, че казусите се различни, каза той.



Мненията на Александър Кашъмов и Методи Андреев чуйте в звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени