Постоянна изложба за Антарктида беше открита в Националния исторически музей. Насловът на изложбата е "Антарктида - българската ледена приказка" и е посветена на участието ни в проучването и овладяването на ледения континент. Българският антарктически институт дари повече от 70 експоната, свързани с дейността на нашите полярни експедиции от 1987 до 2012 година.
На скромна площ младата художничка Ралица Кацова е успяла с богат снимков материал да отрази в тематични пана началото, пътя, работата, гостите, динамичното ежедневие на участниците в успешно проведените досега 20 национални експедиции на ледения континент, броят на които вече надхвърля 150.
В самостоятелен колаж са представени детски рисунки и есета от наскоро проведения национален конкурс на тема "България и Антарктика".
Бронзов пингвин в естествена големина, изваян от скулптура Велислав Минеков, посреща посетителите на входа на музея.
Още любопитни акценти от Евдокия Стайкова, куратор на изложбата: Смятам, че ще бъде много интересно за всички посетители да разберат нашите антарктици - как пътуват до ледения континент, с какво се придвижват.
Подът на залата, в която е изложена експедицията, е застлан с мащабна карта на остров Ливингстън, където е разположена българската база "Свети Климент Охридски" и на която са нанесени наименованите с български имена географски обекти. Релефен макет възпроизвежда района на базата, а триизмерният модел на българския православен параклис "Свети Иван Рилски" е една от архитектурните забележителности на ледения континент, отбелязва Христо Пимпирев: В 10-те най-важни археологически ценности в Антарктида от постройките, той фактически се конкурира старата сграда на параклиса с бази, които са като космически станции.