Андрий Шевченко донесе победата на Украйна над Швеция с 2:1 на Евро 2012

Снимка: Архив

С два гола на 35-годишния нападател Андрий Шевченко отборът на Украйна победи Швеция с 2:1 пред 68 000 зрители на Олимпийския стадион в Киев. Така украинците започнаха с победа участието си на "домакинското" европейско първенство по футбол и със спечелените три точки оглавиха класирането в група "Д", след като Франция и Англия по-рано завършиха 1:1. Това е и историческа първа победа за тима на Украйна, който за първи път участва на финали на първенство на Стария континент в качеството си на домакин.

Главни действащи лица бяха двете звезди и капитани на двата отбора - Андрей Шевченко и Златан Ибрахимович. В 39-та минута на първото полувреме след далечно центриране шведският нападател от босненски произход Златан Ибрахимович стреля с глава, но топката срещна страничната греда на Андрей Пятов. В 52-та минута обаче Златан Ибрахимович се възползва от пас по тревата на Ким Калстрьом и от пет-шест метра отклони топката в мрежата на Пятов - 1:0 за Швеция. Но само след три минути след центриране на Анатолий Ярмоленко топката попадна в Андрей Шевченко и той с глава я изпрати в мрежата на 199-сантиметровия Андреас Исаксон.

Многобройните украински запалянковци започнаха да пеят "Шева, Шева", а в 62-та минута след изпълнение на корнер от Олег Гусев ветеранът Андрей Шевченко се измъкна от опеката не на кой да е, а на Златан Ибрахимович и отново с глава направи безпомощен Андреас Исаксон - 2:1 за Украйна.

Андрей Шевченко, който през пролетта почти не игра за своя роден клуб "Динамо" (Киев) и лекуваше сериозна контузия на гърба, в 81-та минута бе сменен под бурните овации на 60-хилядната публика на Олимпийския стадион и попадна в прегръдките на старши треньора на отбора Олег Блохин - друга легенда на украинския и съветски футбол. В последните десетина минути на мача шведите бяха непрекъснато в атака, а в 89-та минута бяха много близко до изравняването: капитанът Златан Ибрахимович технично изведе влезлия като резерва Йохан Елмандер само срещу украинския вратар, но ударът на Елмандер мина високо над напречната греда.

Украйна на 15 юни, петък, ще играе срещу Франция в Донецк, а в същия ден в Киев ще играят отборите на Швеция и Англия.