Волейболистите ни победиха състава на Германия с 3:2 гейма в Световната лига

Снимка: Архив

Волейболистите от националния ни отбор записаха четвърта победа в тазгодишното издание на Световната лига, след като на турнира в Буенос Айрес се наложи с 3:2 (25:19, 14:25, 19:25, 25:23, 16:14) гейма над състава на Германия. Успехът е втори за треньорския дует Найден Найденов и Георги Петров. Цветан Соколов реализира 28 точки за България, а за Германия с 20 точки се отличи Йохaн Шьопс. След тази победа България остава на трето място в класирането с 11 точки след 4 победи и 2 загуби. Лидер в групата е Германия с 13 точки, пред Аржентина с 12 точки. Третият турнир в групата е следващия уикенд в Португалия.

Германия искаше да вземе реванш от български отбор за домакинската си загуба в първия турнир, но не успя. Българските национали започнаха по-добре срещата и водеха с 8:4 при първото техническо прекъсване. Бундестимът взе прекъсване и успя да намали до 18:21, но атака на Цветан Соколов реши изхода на гейма. След това германците подобриха играта си и поведоха с 5:1 в началото на втората част. Българите изравниха 5:5. Найден Найденов поиска прекъсване при 11:7 на тима на Германия, който имаше аванс от седем точки при второто техническо прекъсване в гейма. Отборът на Германия поведе и в началото на третия гейм с 8:5, когато Валентин Братоев получи жълт картон. Това беше първо предупреждение на турнира в Аржентина. Българските волейболисти до края на частта не успяха да се противопоставят на съперника и загубиха с 19:25.

Разликата между двата отбора в този трети гейм бяха грешките - 22 за България и 9 за Германия. В четвъртия гейм България поведе с 11:9 и до края не изпусна водачеството си в резултата. Соколов направа ас за 25:23. В тайбрека възпитаниците на Найден Найденов поведоха с 8:7, след което се игра точка за точка. Грешка на Валентин Братоев позволи на германците да поведат с 12:10. След 13:13 българите блок на Георги Братоев ни даде първата възможност да затворим мача. След като не успяхме да се възползваме от нея, при атака на Валентин Братоев и блок на Виктор Йосифов сложихме точка на спора.