Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти: Ако спазваме закона, референдумът и парламентарните избори не трябва да са заедно

Снимка: БГНЕС

Възможно ли е парламентарните избори следващата година и референдумът за АЕЦ "Белене" да се проведат на една и съща дата? Идеята дойде от премиера Борисов и заседанието на МС. От разпространената стенограма стана ясно, че правителството подкрепя провеждането на референдум, но при условие, че е заедно с гласуването за парламент, за да се спестят 30-40 милиона от бюджета. В предаването "12 + 3" темата коментираха Антоанета Цонева от Института за развитие на публичната среда и социологът Антоний Гълъбов.

Според Антоанета Цонева  трябва да настояваме за спазване на закона и сроковете, посочени в закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. Според нашите изчисления и сроковете, които се предвиждат, ако всичко се развива в предвидения от закона ритъм, няма как референдумът да се проведе през юли. Той трябва да се проведе най-късно началото на април. Смесването на двете кампании - за парламентарните избори и за референдум, може тежко да увреди информирането и самият контекст, по който ще протече информационната кампания. При организирането на референдум ключовите, информиращи публиката играчи, са участниците в инициативния комитет и застъпниците на алтернативната теза. Те нямат нищо общо с политическите партии. На парламентарните избори политическите партии трябва да защитават своите политически програми. Нашите анализи сочат, че цената на изборите през 2011 година, когато бяха две в едно, е била около 39 милиона, обяви Цонева и каза, че очаква да бъде представена план-сметка, която да защити числото 40 милиона, което се използва като аргумент.

Антоний Гълъбов смята, че финансовите въпроси не би трябвало да имат приоритет, когато става дума за произнасянето на българските граждани по важна тема. Когато пестенето е за сметка на демократичните процедури, винаги излиза по-скъпо. Този референдум сам по себе си е замислен като партийна кампания и има предизборна цел. Той се съгласи с Цонева, че ако се спазва законът, не би трябвало двата вота да са в един и същи ден. Същественото е как ще бъде формулиран въпросът в този референдум. Ако въпросът остане така, както е формулиран от БСП, референдумът ще бъде компрометиран, каза Гълъбов.

Чуйте мненията в звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна