Баскетболните ни национали тръгнаха с победа в евроквалификациите

Баскетболистите ни стартираха с победа 78:73 точки срещу Швеция участието си в квалификациите за Европейското първенство
Снимка: Марин Маринов

Мъжкият ни национален отбор по баскетбол стартира с победа в група "Б" на европейските квалификации след успех като домакин над Швеция със 78:73 точки (21:19, 23:21, 16:17, 18:16). Срещата беше оспорвана и равностойна, а над 1000 зрители в зала "Универсиада" подкрепяха българския отбор.

В 16-ата минута след две тройки на Чавдар Костов домакините поведоха с 10 точки разлика - 39:29, но на почивката имаха само 4 точки аванс - 44:40. През третата част след две поредни тройки на Филип Виденов националите успяха отново да дръпнат с 9 точки - 53:43, но гостите от Швеция намалиха пасива си само на три точки - 57:60 след 30 минути. В последната четвърт българите продължиха да повеждат с няколко точки, но скандинавците намаляваха. Христо Николов с два точни наказателни удара 7.7 секунди преди сирената, направи 78:71 и до края за Швеция точен бе и Йонас Йеребко. За България петима играчи завършиха с двуцифрен точков актив, но най-полезни бяха Чавдар Костов с 13 точки и Седрик Симънс с 12 точки и 8 борби. Христо Николов записа "дабъл-дабъл" - 11 точки и 10 борби. За Швеция се отличи Йонас Йеребко с 26 точки и 5 борби.

В другия мач от групата Азербайджан разгроми като гост Люксембург със 101:78 точки. В събота България гостува на Азербайджан във втория си мач от европейските квалификации.