Международната организация "Заедно в час" и Европейската комисия организират конференция на тема "Равен достъп до качествено образование". Във форума участват министрите Сергей Игнатов, Томислав Дончев, Симеон Дянков. Ще присъстват представители на ЕК, преподаватели, мениджъри, бизнесмени. В последните години множество класации и анализи показват, че качеството на българското образование се влошава и по резултати българските ученици изостават от своите връстници от други европейски държави. Как да бъде равен достъпът до образование и как то да бъде качествено? На тези въпроси отговаря в "Преди всички" Евгения Пеева, ръководител на проекта "Заедно в час".
Българските ученици като средно ниво често са с година и половина - до три години назад спрямо техните връстници в различните европейски държави. В България често различията са породени от социално-икономически причини. Добрите образователни системи залагат на учителя, много внимателен подбор на хората, които стават учители, и внимателно обучение през цялото време на тяхната работа в училище.
Даниела Тодорова - учител по икономически и бизнес предмети и английски език в училище "Христо Ботев" в Горна малина смята, че учителят е една от ключовите фигури, която може да осигури равен достъп до образование, защото той има най-пряк достъп до децата.
Всяко дете има естествено чувство за любопитство, за изследване. Основната роля на учителя е да запали това любопитство у децата и да ги мотивира да искат да знаят.
Целия разговор на Таня Величкова с Евгения Пеева и Даниела Тодорова можете да чуете от звуковия файл.