Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Каталуния би била на седмо място по доходи на населението в ЕС, ако беше независима държава – това е част от предизборната кампания на Артур Мас – премиер на регионалното правителство и лидер на националистическата партия. Утре в Каталуния се провеждат предсрочни избори. Те бяха свикани от Мас с идеята за абсолютно мнозинство и референдум за независимост. Според проучванията обаче резултатът на партията на Мас няма да е по-добър от сегашните 62 мандата в 135-местния парламент.
Сега ние зависим до голяма степен политически и икономически от централната власт. Губим много държавни и частни пари, които отиват в националната хазна и не се връщат при нас, казват в Каталуния.
В период на огромни финансови затруднения областта иска от Мадрид бюджетна автономия, която ще й позволи да събира сама данъците си. Испанският премиер Мариано Рахой каза, че ново разпределение на средствата може да има когато има пари, а в момента няма. За политиката на Артур Мас, Рахой е категоричен: Оказа се неспособен да се справи с кризата. Нямаше достатъчно смелост. Понеже не знаеше какво да прави, организира проблем. Ние сме готови да помогнем този проблем да се реши.
Мас твърди, че перспективата за независимост означава надежда за неговите привърженици и опонентите му няма да я отнемат: Няма да успеят да попречат на изборния резултат тази неделя. Няма да променят факта, че около нас има огромно мнозинство от каталунци, които ни подкрепят. Няма да могат да заглушат гласа на народа на Каталуния.
В борбата за гласове социалистите обещаха да бъдат спирачка на икономиите.
Управляващите от Народната партия предупреждават, че да гласуваш за сепаратистите означава да си купиш билет за влак, като не знаеш за къде пътува и че неизвестността може да се окаже сложен избор.
Властта в Мадрид вече обяви, че евентуално свикване на референдум за отделяне е незаконно.
Една независима Каталуния няма да стане автоматично част от ЕС, ясно заявиха и от Брюксел. Председателят на ЕК Жозе Барозу отговори с "да" на въпроса дали е в сила фиксираното през 2004 г. правно положение, че ако една територия се отдели от страната, към която принадлежи, трябва да започне от нула в ЕС.