Правото на свободно пътуване е най-голямата полза от членството ни в ЕС, която виждат хората. Това каза в предаването "12+3" Марин Лесински от Институт "Отворено общество".
Българите като цяло се чувстваме не достатъчно членове на ЕС поради това, че има бариери пред достъпа до трудовите пазари. Подобно беше положението с другите нови страни-членки от ЕС, просто ние влязохме малко по-късно и затова на нас ни се струва по-тежко. Ще започна с лошата новина – все още за България има ограничения на трудовия пазар в 9 страни-членки, за Румъния тези държави са 10. Испания отговори трудовия си пазар за българи и румънци, след това го затвори за румънци. Ограничението не означава пълна забрана. Има голям брой професии, за които може да се намери работа. /…/ Добрата новина е, че в края на 2013 г. ще отпаднат всички ограничения и старите страни-членки няма да имат вече възможност да удължават забраната.
Лесински обясни, че първият начин за търсенето на информация за работа в чужбина е интернет и конкретно сайтът на Европейската агенция по заетост, където има обявени над 1 млн. работни места. Другият източник на информация е чрез познати и приятели.
Относно правото на пребиваване Лесински подчерта, че европейските граждани могат да пребивават свободно в дадена страна до 3 месеца. При по-дълъг престой обаче човекът трябва да докаже, че може да стои, дори да няма работа, и да продължава да търси, но трябва да има здравно осигуряване или здравна застраховка в страната, от която е, или да си плаща друга здравна застраховка. Освен това, той трябва да има достатъчно средства за пребиваване, т.е. да не бъде в тежест на социалната система на страната, защото в противен случай може да бъде експулсиран и да му бъде забранено влизането в страната за някакъв период от време, подчерта експертът.
Здравната карта дава възможност на спешна помощ, каза още Лесински и добави: Когато обаче се прецени, че някой човек представлява здравна заплаха за общественото здраве, тогава местните власти може да решат, че той не трябва да бъде допускан в страната.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.