Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калфин: Не очаквам доклад на ЕК заради избора на главен прокурор, но изборът няма да остане незабелязан

Снимка: БГНЕС

Евродепутатът Ивайло Калфин прогнозира в предаването "Преди всички" на "Хоризонт", че няма да има специален доклад на Европейската комисия, но няма да останат незабелязани за Европа изборът на главен прокурор и недовършеният избор за конституционенни съдии:

Това, което се случва в България, е толкова прозрачно. Един даже добронамерен наблюдател към страната, каквито са в Европейската комисия - и говорителите, и службите, не може да не забележи. Целият този спектакъл с издигането на кандидатури, които очевидно, че бяха издигнати проформа, и с начина, по който беше избран главен прокурор, очевидно преди това посочен, харесан и т.н. от изпълнителната власт, и то със съответен натиск, няма как да останат незабелязани. Просто сценката, която беше изиграна, не беше достатъчно убедителна, че има демократична процедура. Извънреден доклад не очаквам да има, но при всички случаи това, което се случи, и с начина, по който се избра главен прокурор, и с начина, по който се избират и все още не са и доизбрани конституционни съдии и за Висшия съдебен съвет, до голяма степен ще формира мнение. Предполагам, че ще има някаква междинна информация, която ще бъде дадена на съответните служби. Но това нещо ще влезе при всички случаи в следващия доклад и страх ме е, че не в положителна страна.

Европейската комисия провежда обществена консултация относно бъдещето на европейския добив на неконвенционални изкопаеми горива, например на шистов газ. Всички заинтересовани лица, организации и публични органи се приканват да споделят своите гледни точки относно възможностите и предизвикателствата, които съпътстват разработването на подобни проекти, както и относно най-добрите начини за справяне с набелязаните трудности. Крайният срок за представяне на становища е 20-и март 2013-а година. Консултацията е достъпна на всички 23 официални езика в ЕС. Калфин коментира:

Не мисля, че е двузначно последното становище. Два доклада бяха приети, но те, общо взето, имат една и съща логика - шистов газ има, но по сегашния метод, по който той се добива, не е приемлив неговият добив в Европа. Това, което прави Европейският съюз, е да изисква минимални стандарти за качество. Така че и шистовият газ не е изключение. Няма европейска забрана, не може и да има европейска забрана. В правото на Европейския съюз всяка страна сама решава какви източници на енергия да използва. Шистовият газ, за мен, в методите, по които в момента се добива, е заплаха, а предизвикателство е да се разработи метод, който е достатъчно безопасен, какъвто има създаден теоретично. Има на научно равнище и на експериментално добив на шистов газ без този метод, без водния удар, но все още това не е влязло в производството. Вече са открити, но не се използват тези технологии, а фирмите, разбира се, биха използвали това, което им е най-евтино.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна