Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Не мисля, че има каквото и да е основание да се смята, че ще има каквито и да е било последици за социалната система на Обединеното кралство. Няма никакви индикации за негативен ефект от гражданите от Централна и Югоизточна Европа при предишното разширяване на ЕС. Напротив, тяхното идване беше полезно за икономиката на Великобритания. Тези емигранти допринесоха чрез работата си и данъците си, които плащат. Освен това няма данни, че ще има значителен наплив от румънски и български емигранти след 2014 година. Дори да се случи няма риск за системата за социално осигуряване, защото британското законодателство гласи, че само икономически активни хора имат право на социални привилегии. Това каза адвокатът Саймън Кокс, специализирал по въпросите за емиграцията, в интервю за предаването "Събота 150".
Хората от ромски произход са подложени на системна дискриминация в много държави в Европа. Опасявам се, че общинските власти във Великобритания и до известна степен пресата също насаждат враждебност спрямо тази етническа група. Това се наблюдава и при френските и италианските власти. Затова съм загрижен за реакциите на британските институции, но европейското законодателство дава възможност на властите да правят разлика между икономически активни хора и новодошли граждани, които не са икономически активни. Европейските съдилища са дали право на различните държави да лишават хора от социални помощи, стига това да става по закон и да няма дискриминация. Искрено се надявам, че британските власти ще действат точно така. Колкото до социалния ефект не знам да има каквито и да е било изследвания, които да доказват, че ромската емиграция има негативни последици върху Обединеното Кралство. Винаги ще има хора, които поради личните си несгоди ще се нуждаят от социални помощи, заяви Кокс.