Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
През последните четири години броят на тези хора, които пристигат от България и Румъния в Германия от 64 хиляди се е увеличил на 147 хиляди души. Статистиката не посочва каква част от тези хора са роми. Така или иначе проблемът е реален и съществува. Има увеличение на потока от изток на запад. Това каза журналистът от "Дойче веле" Емилиян Лилов в предаването "Събота 150".
Експерти от Рейнския институт за икономически изследвания твърдят, че силно са преувеличени твърденията за масова вълна от емигранти по бедност, както Германия нарич1а тези преселници от Източна Европа- те са емигранти по бедност. Експертите са стигнали до извода, че проблемът изкуствено се раздува и че са порочни опитите проблемите на една малка група от хора от ромски произход да бъдат преписвани на всички емигранти от България и Румъния. Поради това експертите от Института в Есен дори обявиха изнесените данни в пресата за „антистатистика на месеца”. Някои от данните, които подкрепят изводите на икономистите от Есен са, че 80% от българите и румънците, пристигнали в Германия от 2007 година насам, са работещи хора – имат работа и прилични доходи, почти половината от тях са квалифицирани, а 22% са високо квалифицирани и от професии, за които германската индустрия изпитва голям глад. Предаваната в медиите картина на проблема с емигрантите то България и Румъния е малко изкривена, обясни журналистът.
Емигрантите са хората, които идват с надеждата да намерят по-добър живот за себе си и за семействата си. Те обаче се оказват в плен на собствените си илюзии. Познавам такива хора. За много българи и румънци, идващи в Германия, авантюрата се превръща в истински кошмар, от който няма излизане. Мечтата за по-добър живот рядко се осъществява. Много от трудовите емигранти остават без работа, без жилище, те нямат социални помощи, малцина са онези, които имат поне минимални познания по немски език или здравна осигуровка. Гражданите на двете балкански страни от ромски произход все още нямат неограничен достъп до германския трудов пазар. /.../ В редица градове има черна борса за ниско платена работна ръка от Източна Европа. Там наемат емигрантите срещу 2 евро на час за товаро разтоварна дейност или на някой строеж. Това си е бясна експлоатация на тези хора, описа ситуацията Лилов.
Премълчава се част от истината, а тя е, че тук става въпрос не само за една безнадеждна бедност на тези хора, която ги кара да търсят и да опитват щастието си в чужбина и това, че този проблем се превърна в част от един много добре печелещ бизнес модел. Начело на този бизнес модел са ромски босове, шефове на кланове, които повечето експлоатират хората от клановете си и живеят в разкош. Кланът има свои правила и закони, които определя босът. Ромите в долните нива на йерархията нарочно са оставени без достъп до образование, защото като са неграмотни могат лесно да бъдат манипулирани. Младите се изпращат в Западна Европа да печелят чрез кражби и проституция и това е онази част от проблема, която е над повърхността и се забелязва в Германия, обясни той.