Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Николов: Няма износ, защото на всеки мегават е наложена такса от 17,5 евро

Снимка: БГНЕС

Александър Николов, заместник изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй", обясни, че централата предоставя на НЕК около 65 процента от енергията, която произвежда на т.нар. "регулирани цени".

Останалото количество ние реализираме на свободния пазар по свободно договорени цени. Тези количества на свободния пазар формират печалбата на АЕЦ. При по-прецизен анализ количествата енергия, която предоставяме на НЕК, може да се увеличи с 10 процента. С това ще се намали печалбата на АЕЦ, но АЕЦ "Козлодуй" на практика не се нуждае от печалба. Но е опасно, защото цялото количество електроенергия, което предоставяме на НЕК, не се заплаща регулярно. Това може да доведе до сериозен проблем с наличието на пари единствено на книга. За последната година НЕК е задлъжняла към АЕЦ с над 200 милиона лева. НЕК е в сериозна икономическа криза, допълни Николов.

Попитан за управлението на сегашния директор Валентин Николов, събеседникът в "12+3" отговори, че честата смяна на ръководството в структуроопределящи предприятия не е нормална.

За каква стратегия можем да говорим, когато един изпълнителен директор се задържа само няколко месеца. За Валентин Николов не мога да каже нищо лошо, с него работим добре. Проблемът е в управлението на енергетиката като цяло. Не е нормално обществените поръчки да се обявяват с единствен критерий "най-ниска цена". Няма износ в момента, защото на всеки мегават е наложена такса от 17,5 евро. Вместо да изнасяма 1500 мегавата, изнасяме 300-400. Така не се прави бизнес, каза Николов.

Според него АЕЦ "Козлодуй" има финансови ресурси да постори 7-и блок и той трябва да е държавна собственост.

Какви са очакванията на Александър Николов от новата власт, какво стана с разследването на покушението срещу него преди повече от година и как той коментира казаното от В. Николов, че в продължение на години АЕЦ е изкупувала от руска компания касети със свежо ядрено гориво, което е продала по-късно 16 пъти по-скъпо, чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени