Интервю на Снежана Иванова с акад. Стефан Воденичаров
Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Това, с което ние можем да бъдем полезни в тази ситуация, е учените в България да помогнем за това, държавата най-после да дефинира приоритетите си и на базата на приети приоритети от държавата, учените да се опитат да съживят стопанския живот. Това заяви в предаването "12+3" председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров. Той подчерта, че тези приоритети трябва да станат правилото, което никой да не може да бутне.
Тези приоритети са отлагани вече много години, но тъй като в момента има едно силно политическо напрежение, смятам, че национални институции като БАН не би било редно да изказва гласно мнение по тези въпроси. Ние можем да бъдем полезни, ако някой се обърне към нас, поиска нашето експертно мнение, но ние да налагаме наше мнение в момента - това не е в нашите възможности.
Аз съм много притеснен от документа, който излезе преди два дни, който показва, че АЕЦ "Козлодуй" - с тези рестрикции, които бяха наложени за продажбата на електроенергия от него, започва да изпада във финансов проблем. Не може енергетиката на България, която е построена за един механизъм на непрекъснат цикъл на работа, да бъде по някакъв начин дирижирана административно, защото всяка инсталация си има собствен живот, всяка промяна на цикъла намалява жизнения й цикъл. Енергетиката е възловият проблем за бъдещето на България, коментира Воденичаров и добави, че нещата трябва да бъдат решени държавно с по-дълбок анализ. Според него трябва да се даде възможност на специалистите по енергетика да направят анализ и да предложат на правителството строги мерки.