След краткия, но много динамичен политически сезон на това Народно събрание депутатите излизат във ваканция. За свършената работа говориха в "12+3" депутати от парламентарно представените партии.
Според Хюсеин Хафъзов от ДПС темата за депутатската ваканция е влязла в профанизиран режим на разговор:
Аз се опитах да иронизирам темата и именно с този неологизъм, който си позволих - ваканцувам. Всички хора имат възможност и право на ваканция. Но депутатите се приемат като нестандартни хора, следователно те нямат право на ваканция, а на нещо по-различно, нещо, което едва ли не е извън нормите на човешкото поведение. Затова си позволих този неологизъм ваканцувам. Темата се профанизира. Но нека да припомня, че животът не започва само с началото на 41-рвото Народно събрание. Колегите и преди да са станали депутати са работили.
Хафъзов обясни, че се опитва да влезе в политическата атмосфера на този парламент, защото е депутат за първи път.
Смятам, че бихме могли да бъдем по-експедитивни, по-ефективни по много въпроси, ако се даде възможност да бъдем такива. Не смятам, че нашето НС е неефективно. Детските надбавки Хафъзов отличи като успех на парламента. Той заяви, че не смята избора на Делян Пеевски за грешка.
За себе си имам обяснение защо той трябваше да стане председател на ДАНС и смятам, че като един либерал и демократ той щеше да реформира службата.
Депутатът от ГЕРБ Димитър Иванов е на мнение, че в парламентарната зала ГЕРБ защитава гражданите от безумието на управляващите с тегленето на заема.
Това, което ние изтърпяваме в залата е един често комунистически начин на работа. Няколко пъти задаваме въпроса към финансовия министър, но не получаваме отговор - какъв беше този ход с увеличаването на заплатите на областните управители с по 300 лева, а да се съкращава щата на администрацията с по 10 процента. Но всичко се премълчава, защото това са неудобни въпроси. Всичко, което те сътворяват в зала са корпоративни интереси, допълни Иванов.
Милко Багдасаров от БСП се съгласи, че това не е най-приятният и най-спокойният парламент.
Това, което сътворихме през тези 50 дни е показателен факт как може да се работи. Когато започнем в дълбочина да гледаме какво искат протестиращите, виждаме, че едни искат избори през май, други през октомври. Но не датата е това, което трябва да обединява партиите. По-важното е да се обединим около този шанс за България, който е правителството на Орешарски. Ограничението да стоиш и да си зависим от това, че не всички имат желание за работа - това Багдасаров посочи като нещо, с което не е съгласен в работата си като депутат.
Кристиян Димитров от "Атака" е най-младият депутат в Народното събрание. Ние отстояваме нашата програма и защитаваме определени позиции от много време. Ние сме хора, отстояващи каузи. Нашата кауза е добруването на българския народ. Преди изборите хората искаха нови и млади лица в политиката, "Атака" изпълни това тяхно искане. Димитров смята, че жизненият му опит е достатъчен и няма проблем с възрастта.
Чуйте мненията в звуковите файлове.