В официално становище на Министерството на финансите по повод евентуално вето на президента Росен Плевнелиев върху промените в Закона за бюджета се посочва, че налагането на вето на бюджета по целесъобразност и с чисто политически мотиви би било прецедент.
Ако актуализацията се отложи до есента, допълват от финансовото министерство, това ще бъде негативно както за бюджета за тази и следващата година, така и за периода до 2016-а година.
Президентското вето би довело до сериозни затруднения по отношение на бюджетния процес, а и няма да се изпълнят очакванията на обществото, предупреждават експертите. Отговорността за спешни плащания за социални и бизнес цели би била в полето на президента, аргументират се от финансовото министерство.
Осем са техните доводи: преодоляването на евентуалното вето може да се очаква през септември, което означава, че актуализираният бюджет би влязъл в сила най-рано през октомври; ако не се одобрят допълнителните 40 милиона лева, това би било рисково за социалното министерство; ако промени в бюджета не се направят, няма да има и увеличение от 189 лева на 217 лева от 1-ви август на месечната добавка за 22 000 деца с трайни увреждания, като се прави уточнението, че това е продължение на политиката на ГЕРБ за четвърта поредна година. Ветото би лишило работниците от ваучери за храна, програмите за заетост също не биха получили допълнителни 8 милиона лева без актуализацията, бизнесът няма да получи парите си, няма да е възможно и връщането на просроченото ДДС, аргументират се от Министерството на финансите. Ако не се промени законът така, че да може да се изтегли нов заем, държавата ще има трудности при погасяването на дълга в първите месеци догодина и се поема риск в края на годината равнището на фискалния резерв да стигне 3,9 милиарда лева, т.е. по-малко от предвиденото по закон ниво от 4,5 млрд. лева. Това означава, че би могло да се наложи догодина спешно финансиране от Сребърния фонд например.
Последният аргумент в превантивната от президентското вето защита на актуализацията е, че Европейската комисия има ангажимент да възстанови разходите, които сме направили, но ако има пари за това. А през пролетта, припомнят от финансовото министерство, Комисията предупреди, че най-вероятно няма да може да изпълни ангажиментите си за възстановяване на средства в двумесечен срок.