Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

Снимката е илюстративна.
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. 

Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. 

Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите. 

За целия период целта е разходите да не превишават 40% от брутния вътрешен продукт.

В проектобюджета продължава да е залегнала инвестиционната програма за общините. 

ДДС-то за ресторантьорите, хляба и брашното остава на 20-процентата възстановена ставка, след като заради ковид кризата имаше намалена - съответно 9% за ресторантьорите и 0 за хляба и брашното. 

От структурния план - новото изискване по европейските правила, което представлява и мотивите към законопроекта, се вижда, че целта е за постепенно намаляване на дефицита, като единствено през 2027-ма година ще се стигне до отклонение заради придобиването на военна техника. 

За периода 2025 - 2028 недостигът по консолидираната фискална програма (държавен бюджет и бюджетите на Здравната каса и общественото осигуряване) ще се движи между 2,2 и 3 на сто от брутния вътрешен продукт. 

Годишната инфлацията по европейската методология ще бъде 2,4 на сто през 2025 година, а след това ще варира около две на сто. Брутният вътрешен продукт ще расте с подобен темп.

За настоящата година - максималният размер на държавния дълг към края на 2025 г. не може да надвишава 59,8 млрд. лв, а новопоетите задължения - 16,9 млрд. лв.

С преходните и заключителни разпоредби се правят промени в данъчните закони. Въвежда се нов акцизен календар, а при ДДС облагането - освен запазването на ставките при ресторантньорите, хляба и брашното на 20%, се предлага връщането на задължителната регистрация при годишен оборот от 100 000 лева (50 000 евро), а не при 166 000 лева, както е сега. 

По отношение на мерките за изсветляване на икономиката - целта е чрез лимитиране на възможността неполучени на бензиностанциите касови бележки да се използват за предоставяне на други субекти с цел издаване на фактури, по които да се приспада неправомерно данъчен кредит по ДДС, се очаква да доведе до допълнителни приходи от 200 млн. лв. през 2025 г.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна