На основните хранителни продукти цените са твърдо стабилни, а плодовете и зеленчуците и разни сезонни неща, които в момента има в изобилие в страната, поевтиняват между 6 и 25% всяка седмица, което е много сериозен тренд на поевтиняване и отдавна не се беше случвало. Тенденцията до есента ще бъде същата по простата причина, че в целия Черноморски регион нещата са по същия начин, в съседните ни страни по същия начин стоят нещата. Между другото, потреблението е доста сито и българинът в момента не е лишен от никакви хранителни продукти. Предполагам, че до средата на септември месец цените ще останат трайно стабилни с тренд да се понижават всяка седмица до момента, в който отмине пикът на производството, а това е някъде след 15-20 септември. Това каза председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Едуард Стойчев в интервю за предаването "Нещо повече".
Стойчев заяви, че засега няма поскъпването и при царевицата, пшеницата, захарта, рафинираното и нерафинирано олио. Цените на месата също остават стабилни, като спад има единствено при телешкото месо: Само за седмица спадът при телешкото е 4,3%, а ако погледна за периода април–юни, спадът е 15%.
На въпрос дали се получава някаква аномалия при цената на брашното, което запазва цената си, и сривът на пшеницата, Стойчев обясни: Двойно по-евтина е пшеницата. Има аномалия и тази аномалия министър Греков се опита да я обясни. Според него обяснението на производителите на брашно е, че пшеницата, след като бъде ожъната, има технологичен период около 2 месеца, в които тя не може да бъде ожъната и използвана, тя трябва да съхне, така че края на август и началото на септември може да разчитаме, че новата пшеница може да влезе в мелниците, така че засега обяснението, че работим с пшеница от миналата година, която е скъпа, и поради тази причина брашното не спада.
Цялото интервю с Едуард Стойчев можете да чуете от звуковия файл.