Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дават на прокуратурата документи за незаконни плащания по проекта "Белене"

Снимка: БГНЕС

Представители на три инициативни комитета срещу АЕЦ "Белене" заявиха, че държавата е продължавала да плаща на консултанта "Уорли Парсънс" по проекта за втора атомна централа, независимо от мораториума, който парламентът наложи. Те дават на прокуратурата документи за плащания от седем и половина милиона лева.

Мария Капон от Инициативния комитет "БеляНЕ" каза, че фактурите са издадени от Националната електрическа компания по времето на правителството "Борисов" и на служебния кабинет на Марин Райков.

Няма никакви обяснения какво означава нормалният труд да е 2 милиона 865 хиляди лева, а нормалните разходи към него са 622 000. Ще ги предоставим на прокуратурата, защото смятаме, че те трябва да направят разследването. Защото е важно да се знае каква е разликата между делата и документите. Дали всъщност в служебния кабинет и в кабинета на предходния мандат е видно, че са правени плащания, че е приемана работа въпреки решението на Народното събрание?

Принципал на Националната електрическа компания е единствено и само Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, отбеляза Капон.

Инициативните комитети настояват енергийният министър Драгомир Стойнев да отговори дали тази противозаконна, според тях, практика продължава и сега.

Оказа се, че в България има хора, които не се съобразяват със закона и подриват чувството, че ние сме правова държава и има върховенство на тези закони, заяви в предаването "Нещо повече" Иван Иванов – един от председателите на инициативни комитети, които бяха срещу строежа на АЕЦ "Белене".

Решението на НС постановява, че трябва да се спрат всички разпоредителни сделки. От там насетне, ако има организация, фирма каквато е "Уорли Парсънс" или "Риск Инжинеринг", като дъщерна фирма на "Уорли Парсънс", те могат чрез съда да защитят своите права, но решението на НС има категоричен характер за всички институции, в това число и НЕК.

Асен Василев заяви: Не съм подписвал никакви платежни нареждания по проекта АЕЦ "Белене". Свързах се днес с Лефтеров, който по това време беше изпълнителен директор на НЕК, и той потвърди, че действително на 29-и май сме получили фактура, която не сме платили, а сме пуснали за юридически преглед. Какво се случва с тази фактура по-нататък – не зная. Той напомня, че служебният икономически министър все пак е бил длъжен да действа според клаузите на договор, подписан от правителството на ГЕРБ.

Бившият икономически министър Делян Добрев заяви от своя страна: ГЕРБ не е подписвал никакви договори и допълнителни клаузи с изключение на удължаване на срока. Всички договорености и финансови ангажименти са подписвани по времето на тройната коалиция. Не само не съм разпореждал плащане, но и категорично съм забранявал каквито и да е плащания към който и да е по проекта "Белене" след решението на НС. Ако има извършени такива плащания, то някой ги е правил на своя глава и ще си понесе отговорността. Прокуратурата се е самосезирала и работи по този казус, аз се надявам прокуратурата обаче да работи и по целия казус "Белене". /…/ Тук идва въпросът какво се случва с проекта в момента? Това правителство не дава ясен отговор на въпроса какво смята да прави с "Белене". /…/ Нашето правителство не е поемало никакъв финансов ангажимент, ние спряхме проекта.

Добрев е категоричен, че този проект не е необходим на България. Той заяви още, че ще сътрудничи на всяко разследване на прокуратурата или друго по "Белене".

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.

По публикацията работи: Добромир Видев
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна