Като "най-добрият вариант, който можеше да се случи" определи резолюцията за Сирия българският външен министър Кристиан Вигенин. В интервю за предаването "Събота 150" той призова и за следващи стъпки за мирно решаване на конфликта:
Прилагането на споразумението за химическите оръжия само по себе си би било трудно осъществимо, ако експертите трябва да работят под кръстосан огън – от опозицията и правителствените сили. Това, което и аз самият очаквах и се надявах по скоро да се случи, вече е факт – постигнато е съгласие между основните сили. Това съгласие в следващите седмици, месеци трябва да бъде развито, за да сложи наистина край на този ужасяващ конфликт.
Няма разрив в отношенията със съседна Турция по повод сирийските бежанци, идващи оттам, заяви още министър Вигенин. Той отрече тезата, че има организирана политика на Турция да пропуска сирийците към нашата страна:
Няма разрив. Твърде далеч ще стигнем, ако говорим за държавно организиран превоз или организиран поток на бежанци към България, но това е въпрос, който трябва да се решава на първо място и преди всичко по линия на съответните ведомства, а именно министертсвата на вътрешните работи, които имат ангажимент да охраняват границата от двете страни. До този момент от мен лично не е искано съдействие от името на щаба да се търси контакт на най-високо ниво, на което да се изрази загриженост за това, което се случва. Но нямам впечатление, че това е някаква системна политика на турската страна. Най-добре тези въпроси да се решават от двете ведомства, които имат достатъчно контакти и възможности за взаимодействие.
Кристиан Вигенин не се ангажира със срокове кога България ще получи финансова помощ от Европейския съюз за сирийските бежанци.
Ще има ясен израз на солидарност с България, но трябва да сме наясно, че ако очакваме някаква огромна сума пари, която ще ни реши всичките проблеми – няма как да стане, на фона на трагедията, която се развива с милионите бежанци в страните около Сирия. Ние ще получим и експертна помощ и съдействие. Аз ще разговарям и с мои колеги от ЕС, някои от тях, които евентуално биха могли да приемат отделни случаи, особено по-тежки, хуманитарни или медицински случаи. За такъв тип съдействие също може да се говори. Не става въпрос за трансфер на голяма част от бежанците, но поне по-тежките случаи, с които ние по-трудно можем да се справим, биха могли да бъдат трансферирани в други страни-членки. Това ще бъде един комплекс от мерки. Ще решаваме различните въпроси и проблеми по различен начин.
Цялото интервю с Кристиан Вигенин може да чуете в звуковия файл.