Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гай Стендинг представя книгата си "Прекариатът – новата опасна класа"

Снимка: ЕПА / БГНЕС
Британският икономист Гай Стендинг, ключова фигура в световното синдикално движение и автор на 25 книги и научни изследвания, гостува у нас за представянето на книгата си "Прекариатът – новата опасна класа". В нея той анализира поведението на нова класа, наречена прекариат – това са хора с образование, но без стабилна работа и социална защита. Несигурността им ги прави яростни и непредвидими.

Ето как британският икономист вижда класовата структура на обществото в условията на глобализация: На върха на пирамидата е плутокрацията или олигархията – шепа свръхбогати хора. Под тях е елитът – финансисти, банкери, които обслужват олигархията. Под тях е т.нар. "салариат" – хората с постоянни трудови договови, осигуровки, пенсии. Под салариата са т.нар. "технишънси" – комбинация от думите професионалист и техник. Това е армията от консултанти, високо платени, прескачащи от самолет на самолет. Под технишънсите са обикновените работници, но тази класа се свива постоянно. Под тях е прекариатът. Те обаче не са в основата на пирамидата. На самото дъно са лумпените – хората, които живеят на улицата.

Според Стендинг прекариатът е: Те нямат професионална идентичност и едновременно с това, това е първото поколение в историята, чието ниво на образование е по-високо от изискванията на работата, която тези хора очакват да получат. Това създава чувство на алиенация, което се влошава от това, че нямат възможност за социална мобилност. Чувстват се изхвърлени от обществото. Ето защо в България, Турция, Бразилия и много други страни сме свидетели на такива спонтанни протести срещу стария политически проект. Те са яростни, отхвърлят старата политика и в момента няма политическа партия или институция, която да им предложи усещане за бъдещето. Това създава нервна енергия и ярост, която се възприема от някои като анархия, но това не е толкова негативно.

Стендинг посъветва правителствата: Голямото предизвикателство пред политици и икономисти, социални работници, профсъюзи е да проявят въображение и да разработят нова система на разпределение.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна