Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Васил Кендов: 23% от кредитите са необслужвани и лоши

Георги Атанасов: Законът за потребителския кредит има нужда от промени, но тях ги правят хората, довели ни до тази ситуация
Снимка: Таня Харизанова

По официалната статистика на БНБ към днешна дата 23% от кредитите са необслужвани и лоши. Ако този процент го наложим към общата бройка изтеглени ипотечни кредити, може би са прави, тъй като банковата система има практика да не рапортува на БНБ абсолютно всички лоши и преструктурирани кредити. Може да се приеме, че около 20-30% от ипотечните кредити като цяло ще изпаднат в просрочие и ако се следват процедурите и няма някакви законодателни промени, би трябвало да се пристъпи към отнемаме на тези жилища и банките със сигурност ще направят такива стъпки, което означава, че доста хора ще трябва да се разделят с имотите си. Тук вече е спорен въпросът дали тези хора ще останат на улицата, или просто ще се настанят в друг имот, който имат. Това каза кредитният консултант Васил Кендов в интервю за предаването "Преди всички".

Закон за ипотечния кредит ми звучи странно. На практика изказванията и намеренията ми звучат странни от икономическа гледна точка. Тази мярка не знам какво целят с нея. Трактатът: "Правим ги на тъмно, защото са много чувствителни финансовите пазари към такава предварителна информация" - за мен дори това е много странно, тъй като финансовите пазари са най-чувствителни към липсата на информация. Като има несигурност, инвеститорът си отива. От тази гледна точка това по-скоро ми звучи като заобикаляне на някакви реални мерки, които трябва да бъдат взети и приложени, посочи Кендов.

По отношение на мярката при отнемане на имуществото да не се изплаща остатъчната сума от ипотечния кредит Кендов обясни: Една такава мярка, която предвиждат, според подадената информация ще влоши положението както на бъдещите кредитоискатели, така и на банките и ще даде повод за злоупотреби. Трябва да е ясно, че същите хора, които гласуваха законите, които ни доведоха до това положение, в момента казват: "Да, имаме нужда от реформа". Може да имаме нужда от реформа, но вие го правите по същия начин. Няма да стане така, няма ги предпоставките за реформа.

Георги Атанасов от Българския финансов форум определи като странна позицията на хората в работната група: Те упорито странят от обществото. На тъмно готвят някакви проекти, които не се знае какви са. От време на време пускат някаква информация, която е пак обещания за светлото бъдеще. Вписват се в една позабравена ситуация от тези 23 години.

Законът за потребителския кредит има нужда от промени. Нека да уточним хората, които ги изработват. Това са хората, които доведоха ситуацията до там клиентите на банките да са изправени пред заплахата да си изгубят жилищата, а сега бият барабаните, че спешно трябва да се ремонтира законодателството и да спаси същите тези хора, които самите те докараха до това положение.

Вицепремиерът Бобева е секретар на работната група, която е изработила всичките банкови закони за последните десет години. Ние от нея не очакваме тя да гледа с добро око, при положение че тя е един от основните виновници за днешното състояние, каза Атанасов по отношение на създаването на длъжността на финансов омбудсман.

Според експертите са необходими промени, но те не трябва да бъдат правени в спешен порядък и да бъдат правени след обсъждане с обществото.

Мненията на Васил Кендов и Георги Атанасов чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна