Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Христов: Икономическите мерки на Реформаторския блок са спешни

Снимка: БГНЕС

Това са мерки, които са спешни и е необходимо да бъдат проведени незабавно, за да се даде възможност на икономиката да се развивива и хората да работят за себе си, заяви финансистът Любомир Христов от Гражданския съвет на Реформаторския блок. Днес икономистите от блока представиха своите идеи.

За съжаление, в твърде много области сме се докарали до положение да е необходима бърза помощ. Необходимо е да се освободи и да работи дребният и средният бизнес. Да се освободи от икономически и политически рекет и да му се даде глътка въздух. Борбата с монополите и свеждането на корупцията до безвредни размери са изключително важни. Два са начините да се борят монополите. Единият е развиване на истинска конкуренция, другият е действеност и развитие на регулаторите. Ние предлагаме нов закон за защита на конкуренцията, а Комисията да се превърне в превантивен орган за защита и преодоляване на конкуренцията. На много места са необходими поправки в законите, за да се извадят оттам лобистките текстове. И всеки регулатор трябва да направи едно-единствено нещо в рамките на своята сфера - да осигури спазването на правилата. В момента бездействащите регулатори оставят тези, които злоупотребяват с хората.

За ипотечните кредити Христов обърна внимание, че хора могат да останат без дом заради текстове в законите.

Това, което обявява министърът, е след дъжд качулка. Няма никаква информация, подхвърлят се идеи и това е разликата с Реформаторския блок. Ние обявихме пакет от 7 мерки в сферата на отношенията на кредитополучателите с банките. Ето това е отговорното отношение: да не се допуска хората да стигат до такова положение. Този въпрос се решава първо чрез закон за фалита на физическите лица.

На въпрос как е изчислено, че банките прибират по 400 милиона лева годишно от своите кредитополучатели от едностранно повишаване на лихвите, Христов обясни, че е изчислил това на база на 30 приключили съдебни дела срещу банки.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна