Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главчев: В парламент, който не работи, всички инструменти се обръщат наобратно

Валери Жаблянов: Никакъв правилник не може да реши проблема с гласуванията и регистрациите без съзнанието на депутатите, че те са представители на българския народ в НС.
Снимка: www.dnevnik.bg

Изменението на този текст е самостоятелна инициатива на няколко депутати от Коалиция за България и не е обсъждано от парламентарната група, не е обсъждано на форум на партията, така че мисля, че президентът Плевнелиев е избързал. Това каза за предаването "Неделя 150" по "Хоризонт" Валери Жаблянов от Коалиция за България относно връщането на чл. 12 от Закона за досиетата. С предложението, внесено от депутати на БСП и "Атака", се връща забраната началници на отдели или сектори във военното разузнаване и Националната разузнавателна служба след юли 1991-ва да бъдат проверявани за принадлежност към комунистическите тайни служби.

На вчерашния пленум на БСП имаше анализ на политическата обстановка в страната, на 100-те дни на правителството, на кадровата политика и на правителството, и на партията. Имаше решение за подготовка на заседание на Конгреса във връзка с предстоящите евроизбори. Основните тези и постановки ще бъдат готови следващата седмица. Той коментира и кворума в НС:

Участието в работата на  парламента е задължение на всеки депутат. Тук не е думата за "Атака", не е думата за БСП, даже не е и за ГЕРБ. Никакъв правилник не може да реши проблема с гласуванията и регистрациите без съзнанието на депутатите, че те са представители на българския народ в НС.

Димитър Главчев, заместник-председател на парламентарната група на ГЕРБ, заяви, че не смята, че темата за кворума трябва да е по-коментирана от същността на вота на недоверие:

Категорично не, но проблемът не е само с кворума. Проблемът е с легитимността на парламента, доколкото той се подкрепя от 11% от българското общество. Иначе, ако следваме процедурите, да, преминал е през избори, така се е конструирал парламентът. Какви обаче бяха изборите, там също имаше манипулации. Освен всичко първата политическа сила, която е с над 1 000 000 избиратели, не е съгласна с това пренареждане, което се извърши в резултат на договорки. Всички, които наблюдават какво се случва в парламента и в обществото, виждат, че в този си вид парламентът не издържа, няма доверие на обществото и оттам правителството се чувства несигурно и постъпва по начин, от който си личи тази несигурност от всяко негово действие.

Вместо да се правят реформи, които придвижват обществото към по-добро, то се връща назад заради липсата на подкрепа към правителството, отчете Главчев и даде за пример предложението за връщане на чл. 12 от Закона за досиетата. Запитан какво работа вършат депутатите от ГЕРБ, той заяви:

В деня, преди да се случи това отпадане на заседание на парламентарен контрол, изключително с помощта на групата на ГЕРБ приехме около 10 ратификации, приехме изменения в Закона за корпоративното подоходно облагане. /.../ Ние не проваляме законопроекти, които са от европейска значимост и от значимост за хората. 

Главчев коментира и ситуацията с проваления вот на недоверие:

В парламент, който не работи, всички инструменти се обръщат наобратно. Ако погледнете какви бяха въпросите в парламентарния контрол, там 70% от въпросите бяха зададени от управляващите. Това е пиар. Ние имаме доста въпроси, само че кои въпроси да бъдат допускани, се решава от ръководството на НС. В 41-вото НС над 90% от въпросите бяха на опозицията.

Жаблянов отрече, че не се допускат въпроси на опозицията в парламентарния контрол и заяви, че просто от ГЕРБ не искат да питат. Правителството има парламентарно мнозинство и това се е видяло при гласуването на вота, отчете той.

Главчев заяви, че още няма яснота какъв ще бъде Бюджет 2014 и затова не се знае какво ще бъде парламентарното поведение на ГЕРБ при обсъждането му. Депутатът изтъкна, че при мандата на ГЕРБ през октомври се е знаело какъв ще бъде бюджетът за следващата година.

И двамата споделят мнението на президента, че в България има комбинация от кризи - политическа, парламентарна, икономическа и социална. Жаблянов обаче уточни:

Споделям я. И господин президентът е част от тях. Най-добре да си го запомни това и да се постарае да влезе в ролята си на държавен глава.

Относно управлението на енергийните проекти и изплащането на суми по проекта "Белене", от БСП са на мнение, че има злоупотреба и други органи установяват дали това е престъпление:

Политическата отговорност трябваше да бъде понесена, ако в момента имаше министър на икономиката от ГЕРБ, той трябваше да си подаде оставката. Това е политическата отговорност. Понеже имаме друго правителство, други органи се занимават с отговорността и трябва да установим дали има нарушения на документи, на договори. Аз, доколкото чух позицията на господин Манчев, той споделя виждането, че, независимо че парламентът е спрял строежа, след като няма изрични документи на изпълнителните органи и на изпълнителната власт, то по проекта, едва ли не, плащанията са редовни, което ми се струва несъстоятелно. Очевидно е, че става дума за злоупотреба.

Главчев припомни, че правителството на ГЕРБ е подало оставка през февруари, след което също има плащания, но който и да е извършил нарушение, трябва да носи отговорност.

Това да казваш, че сегашният министър, който е допуснал неплащания, няма нищо общо с това, просто звучи несериозно. Винаги сме казвали, че който е нарушавал закона, трябва да си носи последствията и в никакъв случай не мога да се съглася с тезата, че някой не е знаел. Има си принцип в правото, че незнанието на закона не те оневинява. Нека да осъществят своите действия от прокуратурата, да установят и който е извършвал нарушения, да си носи отговорността. Не казвам сегашен, предишен министър.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени