Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Абрашева: Бих се притеснила, ако всички агенции започнат да дават абсолюдтно еднакви проценти

Снимка: БГНЕС

Бех се притеснила, ако всички агенции започнат да дават абсолютно еднакви проценти, които не мърдат във времето. Това би ме усъмнило в независимостта на агенциите и в независимостта на отговарящите. Различията са по-скоро естествени, отколкото отклонение.  Различието в числата, когато основните факти, които повечето агенции наблюдават, са едни и същи, следователно нова е тенденция, на която може би си заслужава да обърнем внимание.

Това каза за предаването „Неделя 150“ по „Хоризонт“  Марчела Абрашева от социологическата агенция „Галъп“ /на снимката/ по повод различните данни, които социологическите агенции за подкрепата на политическите партии, които различните социологически агенции оповестяват. Геновева Петрова от Алфа рисърч допълни, че, за да се справят с динамиката в общественото настроение, социолозите са сгъстили честотата на изслевданията.

Правейки периодичнои проучвания, регулярно, ние проследяваме тенденциите. Именно това  ни дава основание да смятаме, че резултатите, които публикуваме  и обявяваме не са загубили актуалността си. Ние можем да обясним какво се е случило, как се е случило, защо се е случило.

Ако има разлика между агенциите, тя е в интерпретациите, заяви Петрова. Дамите имат различна интерпретация и за ниския рейтинг на НС. Според Абрашева, това не е основание да се смята, че ситуацията в страната е изключително нестабилна.

В последните три месеца повечето агенции съобщават тези 3-4 основни неща под различна форма: Има паритет на двете основни „каращи се“ политически сили, с едни гърди разстояние на БСП в момента, които могат да бъдат стопени. Продължава да съществува граждански потенциал за протест, независимо че искането за оставка радели нацията, има повече симпатизиращи на протестите, отколкото реално протестиращи по улиците и това само по себе си е нещо, което заслужава анализ. Има ниско доверие в институциите, което е малко по ниско от традиционното и ще попречи за трайни реформи.

Петрова заяви, че не вижда полезен ход за парламента и правителството в тази политическа обстановка:

Не само доверието в парламента е ниско. Ниско е доверието, всъщност, и във всички останали основни институции. Няма вариант да направи полезен ход нито правителство, нито парламент при наистина такава сериозна криза на доверие, което у нас означава действително, че става въпрос за нестабилност на управлението. Не може да разчитаме, че оттук нататък цял мандат те ще управляват в такава ситуация и да разчитаме, че наистина ще постигнат наистина нещо ефективно, нещо добро за хората и т.н.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени