Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Архангелова задушница e

Снимка: Архив

Днес е Архангелова задушница. Църквата отбелязва празника в първата събота преди Архангеловден. Тя е една от трите Големи Задушници, които православните християни отбелязват всяка година и е израз на християнската вяра в безсмъртието на душата и възкресението на мъртвите. В храмовете в страната бяха отслужени молитви.

По традиция на Архангелова задушница се почина паметта на загиналите военослужещи. Патриарх Неофит отслужи панихида във Военния музей-костница на Централните софийски гробища в памет на всички, дали живота си в изпълнение на военния си дълг. На церемонията присъстваха президентът Росен Плевнелиев, председателят на Народното събрание Михаил Миков и министърът на отбраната Ангел Найденов, както и военослужещи и ветерани. Всички коленичиха в памет на загиналите военни.

След панихидата Негово Светейшество българският патриарх Неофит каза в словото си: Нека в този ден възпоменем нашите храбри воини, дали живота си, за да можем днес да се радваме на мирни дни и свободен живот и да може Христовият мир, надвишаващ всеки ум, да царува в нашите души. Но почитта към тези воини би била наистина достойна, ако и ние, когато се молим за тях, се молим Бог да ни даде техния дух на жертвеност в името на Христовата вяра и скъпото ни отечество.

Патриарх Неофит каза, че българските войници са проявявали чудеса от храброст, поверявайки съдбата си в Божиите ръце.

В края на церемонията на Централните софийски гробища бяха поднесени венци пред монумента, след което Плевнелиев, Миков и Найденов разгледаха Военния музей-костница. Десетки венци в знак на признателност бяха поднесени от името на различни посолства, политически партии и граждански организации.

Отец Стилиян Табаков от храм "Св. Св. Кирил и Методий" в София разказа пред "Хоризонт" за духа на празника:

На Архангелова задушница е хубаво да се прочете молитва. Това е всъщност изцяло смисълът на задушниците - да поменем и да се помолим за душите на починалите близки и роднини. За едно поменаване на Задушницата е хубаво да се запишат имената и на светата литургия да се поменат. Хубаво е и на общите панахиди, които се извършват в храмовете. Хубаво е, ако имаме възможност, и на гроба да отидем и там да прочете свещеник молитва. Ако се носи, то нека да бъдат варено жито, червено вино и питка. Другите неща всеки според възможностите си раздава милостиня, за да се каже "Бог да прости", защото именно молитвата е най-важното нещо в случая. Бог да прости всички покойници.

В големите градове са осигурени допълнителни коли на градския транспорт. За улеснение на пътниците до гробищните паркове в София от Центъра за градска мобилност осигуряват допълнителни трамвайни и автобусни линии за времето от 08.00 до 16.00 часа.

Временни трамвайни линии от "Иван Вазов" до кв."Орландовци" и от "Борово" до кв. "Орландовци". Tрамвайна линия № 18 се движи с увеличен брой коли. Разкрита е автобусна линия под №83-А. Разкрита е автобусна линия 108 с маршрут от ж.к. "Люлин". Разкрита е автобусна линия под № 18-А, aвтобусна линия 79-А с маршрут от Надлез "Надежда", aвтобусна линия 86-А - гараж "Малашевци", автобусна линия № 90-А до гробищен парк "Малашевски гробища".

 

По публикацията работи: Виолета Ашикова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна