Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НДК - за паметта и символите в българската култура

Снимка: БНР

Седем години след като Бордът на директорите на Международната асоциация на конгресните центрове удостоява със своята специална награда „Апекс” Националния дворец на културата, признавайки го за най-добър световен конгресен център, как днес той отстоява престижното ниво на това отличие?

Изграден е за по-малко от 4 години, въпреки че е трябвало да се построи за 12 години. Първата копка е направена на 25 май 1978 година. Открит е през март 1981, но окончателното му изграждане завършва в края на 1985 г. Архитектурният проект е дело на колектив с ръководител арх. Александър Баров, а оформлението на околното пространство - на колектив, начело с арх. Атанас Агура. Главен проектант на парка е инж. Валентина Атанасова.

НДК представлява синтез на модерна архитектура с пластични изкуства. Замислен като знаков архитектурен монумент по повод отбелязването на 1300-годишнината на България, НДК и днес се възприема като емблематично средище на българския културен живот. Сградата е приютила и други символи, като позлатената скулптура „Възраждане”, наричана „Майка България”, дело на скулптора Димитър Бойков, разположена в централното фоайе и олицетворяваща гостоприемна и възродена София. А знакът-символ на НДК - стилизирана форма на слънце от бронз, с лъчи житни класове напомня резбованите тавани в старите български къщи. Творбата е на Георги Чапкънов.
Комплексът е включен в 100-те национални туристически обекта на България. Все още може да се каже, че това е и най-големият център в югоизточна Европа за провеждане на конференции, изложби и специални събития.

„Говорите ли български” е поредният проект на НДК, представящ 17-ия Салон на изкуствата - от 13 до 31 май. С какви изложби и други артистични изяви ще посрещне публиката НДК, разбрахме от Ивайло Георгиев. Научихме също има ли бъдеще един музей на НДК и какво от най-новата културна история на България съхранява Националният дворец на културата.
Ивайло Георгиев е председател на Съвета на директорите на Националния дворец на културата от март 2012 г. До встъпването в новата си длъжност е съветник по кризисните въпроси на вицепремиера и министър на финансите.
От 2007 до 2010 е старши консултант и изпълнителен директор в българските представителства на международната PR верига "Бърсън-Марстелър". От 2000 до 2007 е част от екипа на агенция „Ориндж ПР”. Работил е по комуникационни и инвестиционни проекти на редица международни компании. Завършил е физика в Софийския университет, специализирал е корпоративни комуникации и управление на кризи във Виена.

По публикацията работи: Божидар Любенов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна