Ветерани от Опълчението, 1903, Музей Правец.
Снимка: Даниела Манолова
Днес във времето на Радиотеатъра ще чуете театрализираното есе на Цветан Стоянов „Втората част на разговора”. Есето е написано преди близо половин век, но като че ли се отнася със същата сила и към днешния ни ден. Това е въображаемият диалог, въображаемата среща между Ботев и Каравелов. Това е вечният философски спор дали развитието се осъществява по еволюционен или революционен път. Ботев съзнателно тръгва към своята Голгота, за да стресне българския народ. Каравелов го убеждава, че единствено чрез просвещение и образование народът може да излезе от дълбокия си сън, че неговата жертва ще бъде безсмислена.
Големият български есеист Цветан Стоянов с проникновеност и чувствителност изтъква своите незабравими наблюдения върху народопсихологията ни. Едно от тях е следното: каквото и да заимства от Европа, българинът успява да го профанира, да го опропасти. Звучи съвсем актуално, нали?
Едва ли имаме друг режисьор, освен Иван Добчев, който би дръзнал да посегне към подобен текст, който на пръв поглед няма нищо общо с театъра. Но с куража, присъщ на същинския творец, Иван Добчев създава един силен, въздействащ, автентичен спектакъл.
неделя, 3 март, от 16.00 часа
По публикацията работи: Теодора Димова
Последвайте ни и в
Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!