Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеите на Австрия

Снимка: Архив
Пещера, отрупана със скъпоценни камъни... Не, това не е Сезам… Това е музеят на кристалите Сваровски във Ватенс. Градче, разположено в живописна долина, оградена от планински възвишения и реката Ин, на километри от Инсбрук.... През 1995 г. Андре Хелер отваря вратите на този музей за австрийците и за света, по повод на 100-годишния юбилей на фабриките „Сваровски” - едно приказно място под земята, със своите 14 стаи на чудесата...
Невъзможно е да се разказва накратко за културните паметници на Австрия. За нейното архитектурно богатство, като дворците Шьонбрун и Хофбург във Виена.
Изящният дворцов бароков комплекс Шьонбрун и неговите великолепни градини, са част от културните паметници на Австрия, намиращи се под закрилата на ЮНЕСКО. Едно от любопитните места тук е първият зоопарк в света, открит през 1779 г. от съпруга на Мария-Терезия – Франц Лотарингски.
Дворецът Хофбург– някогашната зимна резиденция на австрийските Хабсбурги - е архитектурна композиция от различни сгради и дворци на императорската резиденция, строени между XIV и XIX век. Тук се съхраняват съкровищата на Хабсбургите, събирани повече от 1000 г., като „копието на съдбата”, за което се счита, че с него е бил прободен Иисус Христос на кръста, бохемската, австрийската и унгарската корона, както и тази на Свещенната германска римска империя.
Виенската опера е една от емблематичните сгради на централния булевард във Виена – „Рингщрасе”, заедно с Музея на изящните изкуства и Музея на естествената история, наречени от виенчани „музеите близнаци”. Дворцовата галерия е строена специално, за да съхранява и представя една от най-богатите картинни колекции в Европа – тази на Хабсбургите....
Наред с колекциите от Египетската, Гръцката и Римската античност, най-впечатляващи са богатства на българските ханове - „Златното съкровище от Наги Сент Миклош”. Открито е през 1799 г. в едноименното унгарско градче, по това време в границите на Австрийската империя и е подарено на Хабсбургите.
За музеите и културното присъствие на Австрия, разговаряхме с Н. Пр. Герхард Райвергер, извънреден и пълномощен посланик на Република Австрия в България. Назначен е за посланик у нас от началото на 2010 г. Преди това е работил като заместник-директор на Дипломатическата академия във Виена, заместник-ръководител на Отдела за международно сътрудничество в Министерството на външните работи на Австрия, както и като референт в секциите по политика и култура в чужбина. Бил е заместник-посланик в Стокхолм и съветник по икономически и финансови въпроси в австрийското посолство във Вашингтон. Работил е и в посолството на Австрия в Рабат.
По публикацията работи: Божидар Любенов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна