Днешният гост в „Кой кой е...” влиза в ефира на Радио София точно във фестивалната седмица на Българското национално радио по случай 78 годишнина, която отзвучава с много събития.
Той е свързан с радиото, наблюдава радиото и оценява радиото. Принадлежи на София, син е либерални родители, известен бохем е, но и мислител.
Представяме ви Георги Лозанов - председателя на Съвета за електронни медии.
Тъй рече Георги Лозанов пред Радио София:
Няма съмнение, че БНР е господар в своята медийна територия, но продължава да се развива.
Журналистите веднъж правят своето предаване, общуват с аудиторията си, но и са пазачи на своята медия, затова и трябва да са най-строгите критици на себе си...Регулацията е част от медийната свобода, сигурност и независимост., а не е проводник на натиск.
Медийните войни тръгват от печата, където няма регурация.
Най-ценното наследено качество е либералността ми, способността да приемам другия, различния. И това, че другият мисли по различен начин да не те дразни, а да ти създава самочувствие и удоволствие. Подобието е зловещо нещо.
В младежкия си етап от живота съм изглеждал причудлив на рационалните си родители, което са архитекти, но е хубаво, че не са ме „нормализирали”.
Много ми се философстваше като бях млад, всичко друго ми изглеждаше маловажно. Сега също философствам, но в твърде приложен план.
Градското пространство е вид социален текст.След падането на комунизма, София разкри много чар, който не сме подозирали.
Сега София е едно европейско място, в което с удоволствие се потапям.Понякога се ядосвам, че наричат Букурещ „малкия Париж”, а не наричат София „малката Виена”...
Важен е прочитът на една творба. Затова и архитектурата, и фотографията се нуждаят от професионална критика, която да бъде гид.
Медиите са в центъра на мисленето на човека в съвременния свят.
Чуйте още в интервюто.