Форум, посветен на борбата с бедността, ще се проведе днес. Той е организиран от Народното събрание, Института за икономика и международни отношения и Фондация "Фридрих Еберт". В рамките на дискусията ще бъде представено изследване за борбата с бедността в България. Един от специалистите, работил по него, е проф. Ганчо Ганчев. В предаването "Преди всички" той каза, че целта на изследването е да се разбере с какво точно е свързана бедността и по какъв начин може да се излезе от нея:
Ние сме страната, в която не само има най-голяма бедност, но и най-несправедливо разпределение на доходите. Има тясна връзка между тази несправедливост и това, че ние неефективно използваме своите ресурси. Това, че имаме големи социални групи, които живеят под равнището на бедността, показва неефективно функциониране на цялата икономика. Този извод е важен, защото още в началото на прехода ние заложихме на това, че едва ли не ниските заплати и наличието на бедни слоеве от населението е като конкурентно предимство на страната, а се оказа точно обратното – бедността е сериозен проблем за икономическото развитие.
Според проф. Ганчев основните фактори, които правят хората бедни, са два:
Единият е свързан с бюджет, преразпределение на доходи, а другият – със стратегически проблеми като здравеопазване и образование. А основният фактор за бедността е липсата на образование. Между бедните слоеве и ромското население почти няма хора с високо образование, а между хората с висше образование почти няма бедни. Много съществен фактор е как подготвяме работната сила и как инвестираме в човешки капитал, което предполага промени в областта на образованието, здравеопазването, на преквалификации. Това, от друга страна, е свързано със структурирането на бюджета, фискалната и данъчната политика.
Сегашният бюджет прави много скромни крачки по отношение на инвестиране в човешкия капитал, коментира проф. Ганчев:
При запазване на ограниченията в бюджета, наложени от Дянков, ние не можем да решим проблема с бедността./…/ Каквото и да прави един бюджет, върху него са наложени ограничения, които стратегически не допускат България в рамките на 15-16 години да излезе от това състояние на унизителна бедност.
Цялото интервю с проф. Ганчо Ганчев можете да чуете от звуковия файл.