България участва в европейската кампания за повишаване на чувствителността по отношение на кибертормоза. Координатор на инициативата у нас е Фондация "Център за изследване и политики за жените".
Роза Димова от неправителствената организация каза в предаването "Хоризонт до обед", че онлайн тормозът най-често се осъществява от момичета върху момичета. Потвърждават го и европейски изследвания. По думите й, един от успешните варианти за справяне с проблема е консултации от връстници, преживели онлайн тормоз.
Най–често тези, които осъществяват тормоз в онлайн пространството, правят това като шега или забавление, каза Георги Апостолов – координатор на Националния център за безопасен интернет:
Всички изследвания показват едни и същи начини на употреба на интернет от младежите. Онлайн тормозът се практикува от 22 на сто от тях. В повечето случаи това е за забавление. Там съществува една психологическа дистанция, която е много опасна. Интернет разви езика на омразата. Децата не преценяват как ще реагира човекът, срещу когото е насочена атаката. Има деца, които са по-уязвими емоционално и това дава сериозни отражения. В някои страни се стига и до самоубийства.
Георги Апостолов каза, че от две години са идентифицирали сайт, базиран в Латвия, който много привлича тийнеджърите и е съвременен заместител на лексикона:
Там се случват доста неприятни неща. Ние постоянно получаваме сигнали. Налага се да сваляме създадени фалшиви профили с цел унижаване на връстници. Понякога се прибягва да нецензурни текстове, снимки и видеоматериали, които граничат с разпространение на детска порнография.
Експертът коментира, че отдавна настояват темата да залегне в часовете по "Човек и общество" на началния курс:
80 на сто от комуникацията на днешните деца минава през технологии и интернет./…/ Ние настояваме интернет да влезе като тема в много предмети, да има квалификация и обучение на всички учители.
Роза Димова обясни, че европейската кампания цели да повиши информираността по темата с онлайн тормоза на ученици, родители и учители:
Този месец започна "Големият поход" – иновативна дигитална форма на протест и демонстрация на отношение към онлайн тормоза. Регистрацията може да се направи на сайта http://bigmarch.beatbullying.org, където можете да създадете своя аватар, който ще протестира от ваше име и да създадете плакат с послание срещу кибертормоза.
Повече по темата можете да чуете от звуковия файл.