Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търговци прогнозират тежка година за българското зърно

Снимка: БГНЕС

Тежка година за българското зърно прогнозират търговци. Причината е силната конкуренция в Черноморския регион и лошите климатични условия за тазгодишната реколта.

Симеон Елазаров от Софийската стокова борса обясни:

Ако продължи да няма сняг, това ще се отрази доста лошо на нашата реколта, както няма и вода достатъчно в язовирите, тези два фактора също са много важни и трябва да се отчитат.

Между 20 и 30 процента е паднала цената на пшеницата и царевицата у нас за последната година. Най-драстично е поевтинял слънчогледът, чиято цена е паднала два пъти, според данните за търговията на Стоковата борса.

Очакванията на изпълнителния директор Васил Симов за 2014-а са за тежка борсова година и ниски цени на зърното, което не дава основание за ръст в цените на хранителните стоки:

Данните на Световния съвет по зърното и организацията по прехраната сочат, че производството на хранителни продукти през 2014-а ще продължи да бъде на високо равнище. При условие, че консумацията расте с по-малки темпове, отколкото расте производството, може да се предполага, че цените няма основание да растат нагоре.

Според Симов е твърде вероятно политическата нестабилност да се отрази негативно върху икономическата активност.

В предаването "Нещо повече" икономистът Лъчезар Богданов добави мнение: Нека не се опитваме от всяка новина за промяна на борсовата цена на зърното да търсим някакво голямо очаквано повишение или понижение на крайната цена за клиента. Безспорно знаем, че селскостопанската продукция е силно зависима от сезонни фактори. Не бих се опитвал да коментирам дори състоянието в България само, защото пазарът от доста години е глобален, изключително отворен и това, че например в Северна България може да има лоша реколта не означава, че цените на зърното ще са нагоре. Ако има добра реколта в други държави, може да се получи хем да има лоша реколта в България, хем цената да е ниска и обратното. Виждаме, че имаше известно спадане на цените на основни земеделски продукти в последните няколко месеца след лятото, но цените са по високи както от преди 5 години, така и от преди 10 години. Така че далеч сме от ситуацията да говорим за някакви драматично ниски цени в селскостопанската продукция, глобално погледнато. /…/ Има доста глобални тенденции, които са много по-важни от потреблението в българския супермаркет.

Още по темата чуйте в звуковите файлове.

По публикацията работи: Наталия Ганчовска
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна