Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посланикът на Унгария у нас: Страната ни има нужда от модернизация и разширяване на АЕЦ "Пакш”

Българи ще протестират пред унгарското посолство срещу увеличаването на мощностите на унгарската АЕЦ "Пакш”

Снимка: Анастасия Бакалска

Организаторите на протеста са ПП "Зелените", Българска ядрена коалиция и Унгарското движение "Различна политика е възможна“. Един от организаторите Павел Антонов обясни в интервю за "Хоризонт до обед“: Това не е само унгарски въпрос. Всички сме в ЕС, а когато стане авария с ядрена централа, ако ще да е в Япония, или в Украйна, проблемите идват при нас и не си отиват с десетилетия, така че проблемът не е само унгарски, а е проблем на всички нас.

Острата реакция в Унгария и навсякъде в Европа се породи от това, че това споразумение се подписа без каквото и да е обсъждане и предизвестие. Виктор Орбан изведнъж отива и сключва едно споразумение с президента Владимир Путин. Решението се очаква да бъде разгледано от парламента на Унгария утре, така че демонстрациите в София и в други европейски страни са предназначени да бъдат чути от народните представители на Унгария. Не зная в кои страни ще има демонстрации, но специално в България решихме, че нямаме друг избор освен да реагираме в момента, тъй като страните ни са близки исторически и географски, добави той.

Посланикът на Унгария у нас Н.Пр. Андраш Клайн коментира:

За ядрената енергетика в Европа се водят спорове. Протестът е част от демократичните спорове. Според най-новите изследвания над 50% от жителите на Унгария одобряват споразумението, а „против“ са около 10%. Една атомна централа не означава същия вид зависимост като газопровод, защото горивният елемент може да бъде внасян и от другаде. Освен това Русия е важен икономически партньор за Централна и Източна Европа. Една евентуална сделка с Русия да се отрече само защото е руска, е нещо, което не можем да споделим. Има периоди, когато в Унгария трябва да внасяме 40% от тока от чужбина. От нови мощности имаме нужда. След 2030-а година Унгария ще трябва да спре два стари реактора. Очевидно е, че имаме нужда от нови мощности и трябва да се намери начин, по който да имаме възможност да произвеждаме по-евтин ток, защото това е важен социален въпрос, но и икономически. ЕС скоро ще подпише договор за свободна търговия със САЩ, където токът е 60% по-евтин от този в Европа. Ако не успеем да намалим цената на тока в страните си, ще изгубим конкурентоспособността си. /…/ Според нашите експерти разширяването на една атомна централа с руска технология е по-изгодно да бъде разширена отново с руска технология.

Интервютата с Н.Пр. Андраш Клайн с Павел Антонов можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени