Камен Колев от Българската стопанска камара заяви в предаването "12+3", че той и колегите му се присъединяват към битуващото общо виждане, че държавата не трябва да участва чрез финансови средства в подпомагане на закъсали държавни или да одържавява частни предприятия, да субсидира с цел осигуряване на работни места, на оборотни средства в закъсали държавни предприятия.
Проблемът е, че всяка една намеса на държавата води до трайни деформации на пазара. Вредата от тях е дългосрочна. Например, в резултат на действията на регулатора като държавен орган, виждате какви деформации се получиха - има прехвърляне на тежести от едни потребители на други, ако говорим за регулирания пазар, домакинствата плащат по-ниски цени за сметка на по-високи цени за индустрията. За да има чисто пазарни цени при снабдяването с ел. енергия, би следвало цената за домакинствата значително да се повиши за сметка на по-ниска цена за индустрията. Тъй като социалната поносимост е фактор при определянето на цената, това не се прави.
Имаме нужда от стабилна среда на бизнеса, без намеса на държавата, подчерта Колев и допълни:
Ако говорим за реиндустриализация, държавата би могла да предприеме мерки в посока на публично-частното партньорство. Държавата и общините трябва да излязат със списъци на обекти, на предложения, за да се използва ресурса и на частния бизнес.
Интервюто с Камен Колев може да чуете в звуковия файл.