Ако погледнем доклада, по който се прави резолюцията, трябва да кажем, че не можем да не бъдем доволни от България. Там се казва, че на България са й наложени 30 финансови корекции от Европейската комисия, от които 29 са по двата земеделски фонда. Докато други държави, които се смятат за добри по борбата с корупцията, имат повече. Швеция например, има около 100 финансови корекции. Това каза в предаването "Преди всички" Юлиана Николова - директор на Центъра за модернизиране на политики и съветник на бившия премиер Бойко Борисов по усвояването на еврофондовете.
Причината за резолюцията тя обясни така: Когато у нас управляваха десните, преди години социалистите правеха подобни резолюции и опитваха, с по-малък успех обаче, да влязат в тези доклади.
Юлиана Николова уточни, че България се споменава на няколко места в текста на Европарламента: Споменава се, че трябва да се вземат мерки там, където по Програмата за развитие на селските райони и по Фонда за гарантиране допуснатите грешки са над 2%, да бъде обърнато специално внимание на Комисията, когато ни наблюдава. България се споменава в компанията на държави като Германия, Франция, Португалия, Литва, Италия. Става дума единствено и само за двата земеделски фонда.
Изключително некоректно е да се прави връзка между мониторинговия механизъм и усвояването на евросредствата, заяви Юлиана Николова и допълни: Парламентът преди избори е изключително силно политически орган и винаги се правят този вид спекулации. Лошото е, че българските депутати не успяха да мобилизират достатъчно съпротива срещу това изречение да влезе в резолюцията на парламента… Българското правителство е трябвало да направи всички политически усилия това да не влезе. Тази резолюция, сама по себе си, е некоректна.
Николова препоръча българската държава да вземе мерки, за да реши проблема с липсата на прозрачност в ДФ “Земеделие“