Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спад на безработицата в Гърция до 26,7% през първия месец на годината

Снимка: БГНЕС

Нивото на безработица в Гърция се понижи до 26,7% през първия месец след безработица от 27,2% през декември 2013-а година (низходяща ревизия от 27,5%), показват последни данни на гръцката статистика Elstat.

Това представлява най-ниско ниво на гръцката безработица от февруари 2013-а година насам, но тя все още остава над два пъти по-висока от средната безработица в еврозоната от 11,9% за февруари и все още е близо до нейните рекордни върхове.

И докато данните за безработицата изглеждат относително добри, гръцката статистика отчете ускоряване на дефлацията в страната.

Индексът на потребителските цени (CPI) се понижи през март с 1,3% на годишна база след спад с 1,1% през февруари и при прогнози за запазване на дефлацията на ниво от 1,1%.

Хармонизираният индекс на потребителските цени (HICP) на Гърция се понижи през март с 1,5% (спрямо март 2013-а година) след спад с 0,9% през предходния месец и при прогнози за понижение с 1,0%.

Днешните смесени икономически показатели са факт в момент, когато Гърция се върна с истински "гръм и трясък" на международните парични пазари след четиригодишно принудително отсъствие.

Гръцкият вицепремиер Евангелос Венизелос обяви, че интересът към новите петгодишни държавни облигации е надвишил най-малко осем пъти планираните за продажби книжа, отбелязвайки, че това е "повече от триумф". Той подчерта, че силният интерес за покупки е ясно доказателство, че държавният дълг на страната е устойчив.

Финансовият министър Стурнарас заяви, че днешният аукцион за емитиране на нов гръцки дълг представлява "огромен успех".

Европейският комисар Алмуния пък подчерта, че резултатите от днешното емитиране на гръцки държавен дълг ще подсилят увереността на финансовите пазари, че Европа ще успее да преодолее суверенната дългова криза.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени