Това е стандартно запитване от страна на Брюксел на база жалби на граждани и фирми от съответните държави-членки. Преди около месец и половина Бойко Борисов бе в Брюксел, срещна се с комисар Йотингер и явно са говорили как да се спре проектът „Южен поток“ и на база неговата жалба има запитване от страна на ЕК ние да предоставим нужната информация. Такава информация е предоставена. Имах среща с комисар Йотингер, обсъдихме законопроект, който не е приет. Това е законопроект, който е минал едва на първо четене. Между първо и второ четене може да бъдат направени съответните промени. Призовавам опозицията вместо да се излага и да клевети страната ни в Брюксел, да предложи варианти между първо и второ четене, които да бъдат обсъдени в пленарна зала, след което проектът да бъде приет. Ние готвим отговор. Второ – имаше среща на ниво експерти в Брюксел, които обсъдиха този законопроект. Поканил съм експертите да дойдат в България, да се срещнат с българските експерти и на нея да присъстват българските депутати, които са внесли законопроекта и да обсъдят промените за втори път. Става въпрос за една дупка в българското законодателство, която касае морската част на газопровода „Южен поток“. Тъй като до момента ние такъв газопровод не сме строили, отсега мога да кажа, че тя по никакъв начин не е нарушавала европейското законодателство, напротив – тя се базира на вече съществуващи газопроводи от трети страни до държава-членка на ЕС. Призовавам и бившия министър Делян Добрев вместо да се излага и да пише писма до Брюксел и да иска информация, да заповяда в министерството, ще му бъде предоставена цялата информация относно „Южен поток“ и тази информативна процедура, която е стартирала.
Стойнев посочи, че ЕК иска информация за законопроекта за енергетиката. Той обаче допълни: Когато ЕРП-тата са подали жалба в Брюксел, нормално е ЕК да иска и информация и от ДКЕВР. Такава информация е изпратена, изпратена е информация и от страна на министерството. Няма никакви наказателни процедури. Такива процедури има десетки. Това не е нещо страшно, това е една информация, един диалог между ЕК и държавите-членки. Ние от нищо не се притесняваме. Това, че сме членове на ЕС не означава, че не можем да имаме национални политики и национални приоритети, каквато е била практиката досега. /…/ Няма как да има наказателна процедура, защото законът не е приет. Тази истерия е необоснована.
Стойнев категорично отхвърли обвиненията, че промените в закона са писани от „Газпром“: Тези законодателни инициативи, които са на народните представители, не се припокриват с предложенията на експертите на „Газпром“. Има един диалог, създадена е проектна компания, което е 50% на БЕХ и 50% е на „Газпром“ и е нормално да има кореспонденция относно една дупка в българското законодателство. Не сме се допитвали до тях, ние сме обсъждали конкретни законодателни намерения относно една дупка в българското законодателство. Няма никаква документация, която да бъде укрита от ЕК, ние с ЕК сме в постоянен диалог. Няма какво да се крие. В крайна сметка нали когато законопроектът бъде гласуван ще е ясно дали отговаря на европейското законодателство, а той ще отговаря.
Не използваме ДКЕВР за политически цели, категоричен бе министърът. Според него дебатите по вота на недоверие трябва да се състоят и да се предложат решения, които да водят към подобряване на системата. Стойнев посочи проблемите в сектора и подчерта, че състоянието на енергетиката се подобрява, откакто е дошло сегашното правителство.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.