Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Финансовият министър: Стоим стабилно на международните пазари въпреки перспективата за избори

| обновено на 05.06.14 в 16:55
Снимка: БГНЕС

Парламентарната бюджетна комисия прие с мнозинство законопроекта за емитиране на държавни облигации в размер на близо милиард и половина евро (или до равностойността в щатски долари), емитирани на един или повече траншове.

На заседанието липсваха представители на ГЕРБ.

Финансовият министър Петър Чобанов заяви пред журналисти, че няма притеснение нито за съдбата на облигационната емисия, нито за бюджета за следващата година при евентуална смяна на правителството:
 
Продължаваме да стоим стабилно на международните пазари, независимо от очерталите се предсрочни избори. Правителството полага необходимите усилия и както вече бе заявено днес на пресконференцията с господин Местан, независимо кога ще бъдат предсрочните избори, това, за което ще настоява ДПС, е за един достоен изход от властта. На практика да оставим страната със стабилни публични финанси. Аз също ще настоявам за това, тоест ние нямаме друг избор, освен да оставим страната наистина такава. Това условие изисква да продължим по пътя, по който сме поели с фискалната политика, тоест при наличие на рискове да показваме и начините, по които те се управляват. Знаете, че при наличие на рискове в приходната част би могло да се пристъпи към допълнителни мерки от страна на приходните агенции, знаете, че имаме и буфери в разходната част, така че към момента продължавам да смятам, че страната е фискално стабилна, рисковете са управляеми и продължавам да смятам, че стои много добре на международните пазари.

Идеята за сливане на Националната агенция по приходите с Агенция "Митници" е сериозно предложение за дългосрочна реформа и ще доведе до подобряване на координацията между двете институции. Така министър Чобанов коментира предложеното от ДПС днес обединяване на двете структури. Според Чобанов такова сливане може да стане чрез създаване на междинна структура.

Ние постигнахме съгласие при осъществяването на тази идея, твърдо се засили координацията между ръководствата да се създаде някакъв тип междинен орган, в който тази координация да се осъществява, като се подпомагат, разбира се, от експертния си потенциал и след това да се премине към цялостното реализиране на идеята и сливането на практика на двете структури. Така че, с оглед по-добрата координация, намирам идеята за позитивна, каза финансовият министър.

Чобанов заяви, че проблемните проекти по оперативните програми вече се отразяват на бюджета на страната, тъй като тази година са направени 514 милиона лева повече разходи по европейски проекти.

Оперативните програми, на практика, разплащането и темпът на разплащане, който имаме от началото на годината, тъй като разликата в салдото април тази година и април миналата година, е от порядъка на около 560 милиона, от които 514 милиона се дължат на по-високи разходи, на практика, тази година, отколкото миналата година по европейски проекти, т.е. те вече се отразяват. Въпросът е по-бързо да се преодоляват проблемите, които се надявам в ситуацията с "Регионално развитие" по-бързо там да се действа, отколкото при "Околна среда", каза още Петър Чобанов.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна