Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлий Павлов: Електоралните нагласи за предстоящите избори са като тези за евроизборите

Снимка: БГНЕС

Директорът на Центъра за анализи и маркетинг Юлий Павлов съобщи в "Преди всички", че според последното изследване малка част от анкетираните са притеснени за ситуацията с Корпоративна търговска банка. Няма промяна в нагласите спрямо партиите в сравнение с май, когато гласувахме за евродепутати. Успелите тогава партии ще успеят и на извънредните парламентарни избори през октомври, когато обаче ще има по-висока избирателна активност.

Юлий Павлов коментира електоралните нагласи, изследвани в началото на месеца: Трайни са нагласите. Не са съществено променени отпреди европейските избори. Питали сме за отношението към КТБ. Процентът на тези, които смятат, че кризата е в цялата банкова система, не е голям. Това не е висок процент, ясно е, че нещата са локализирани около една банка. Разположението на силите е подобно на това, което беше на европейските избори. Разликата е, че през октомври ще гласуват над 3,5 млн. души. Тоест около 60% от реално живущите в България избиратели. Този по-висок процент на гласуващите увеличи разликата между първите две партии. Разликата не намалява, а се увеличава между първите две партии. Този процент желаещи да гласуват не е нито висок, нито нисък. На парламентарни избори гласуват около 60% от избирателите – между 3 и 4 млн. души. И сега не очаквам да бъде по-различно. Можеше да е по-различно, ако политиците бяха направили глупостта да организират избори през лятото. Октомври е съвсем нормален сезон за избори - активността ще бъде нормална.

Павлов смята, че над три четвърти от хората, които ще гласуват, вече са си решили и твърдо са избрали за кого ще гласуват, останалите също имат фаворит, само че в някои случи се колебаят. Но много големи промени по време на кампанията няма да настъпят. Тенденцията за отлив от БСП ще се запази, тъй като, независимо от доминиращите нагласи, че Станишев трябва да бъде сменен, между симпатизантите на БСП това не е така. Само една трета от симпатизантите смятат, че Станишев трябваше да подаде оставка. Така че нагласите на обществото и нагласите на симпатизантите на БСП са различни неща.

Юлий Павлов добави, че изследването показва нарастване на песимизма през последните 3-4 месеца, свързано с усещането на българите за политическа криза в страната. През последните 3-4 месеца песимизмът още се е повишил, а броят на оптимистите намалява. Песимизмът е свързан с усещането за политическа криза, че цялата политическа класа като че ли не може да изведе страната от тази морална криза, в която се намираме. Оттам и оценката за икономическата ситуация, която е доста ниска, въпреки че реалните данни показват друго, въпреки че знаем колко успешно бяха продадени емисията облигации на правителството. Оценката за българската икономическа ситуация е добра, а вътрешната оценка на хората е лоша, подчерта социологът.

Не знаем кой ще е новият лидер на БСП, няма как да предвидим неговите действия. Само една трета  от симпатизантите на БСП смятат, че Станишев е трябвало да подаде оставка след европейските избори.

Интервюто на Таня Величкова с Юлий Павлов можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна