Първо – това, което няма да успят да изнесат като пресни и свежи плодове и зеленчуци. На второ място – плодовете и зеленчуците, които ще влязат в България, натиснати от невъзможността да се продадат в Русия, от големи производители, вносители в Русия, като Холандия, Полша, до известна степен Испания и Италия, Гърция също. В резултат на това очакваме понижение на цените, което вече започна. Вече има внос на полски домати на 60 ст. Трудно би могло да се достигне до една себестойност от 60 ст. с опаковка и транспорт, ако няма наистина доста сериозно подпомагане под формата на субсидии и някакви национални схеми за подкрепа.
Запитана как може да се справи правителството с проблема, Милтенова отговори: Ограничаване на вноса е една от формите или просто изискване на някои допълнителни документи. Експорт навън мисля, че за такова кратко време не може да се организира. Единственото, което си мисля в този момент, е нашите производители да бъдат подкрепени финансово, за да могат да оцелеят.
Милтенова посочи, че много от производителите, особено на зеленчуци, мислят от догодина да спрат производството.
Боян Христов от Investor.bg се съгласи с позицията на Милтенова, че държавата трябва да подпомогне производителите. Освен това според него трябва да се лобира за интереса на българските производители пред ЕК, за компенсанции.
Христов изказа мнение, че ЕС се е оказал неподготвен за търговската война с Русия, но също така и изненадан и възмутен от това, че Русия отвръща на санкциите. След налагане на санкции от страна на ЕС към Русия трябваше да се очаква, че ще има такива и от руска страна, посочи той и добави, че е наивно ЕС да не е очаквал тази реакция. Христов припомни, че още преди време Русия предупреди за санкции и то не само в хранителния сектор, а също и в други, като например самолетната индустрия и корабостроенето.
Интервютата чуйте от звуковите файлове.