Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валери Димитров: Няма да се връщам в Сметната палата

Валери Димитров
Снимка: БГНЕС

Връщат старата структура на Сметната палата – с председател и двама заместници, след като през март 2014-а коалицията БСП и ДПС промени закона и въведе деветчленна комисия, която управлява одитния орган. Проектозакон, изготвен от бюджетната комисия към НС, е внесен в парламента и се отнася до структурата на Сметната палата. 
Когато се сменяше законът, се разрази остър принципен дебат за предимствата и недостатъците на различните модели парламентарни сметни палати. Още тогава аз отстоявах позицията, че моделът, който действаше до март, е много по-ефективен и по-професионален, докато моделът на многобройната колегия, която очевидно се изгражда на принципа на партийните квоти и води до колективна безотговорност при вземането на решенията, е по-лошият и в ЕС няма държава, в която да действа подобен модел на огромна колегия.Това каза за предаването "12+3" бившият председател на Сметната палата проф.Валери Димитров по повод новата промяна, която връща старата структура в институцията. От март досега начело на одитния орган беше 9-членна колегия, което, според Димитров, е прекалено голяма бройка и е по-скъпо за данъкоплатеца. Промените предвиждат нова тричленна колегия, която взема решенията единодушно и всеки член ще има персонална отговорност за издадените доклади, допълни Димитров. В това отношение законът е доста рационален. В Закона за политическите партии обаче липсва задължение за аналитична отчетност на разходите.

За мен моделът на едноличен ръководител от типа на генерален одитор или този на малката колегия е по-професионален. Институции от типа на сметната палата трябва да се изграждат с по-широк консенсус. Моето лично мнение е, че трябва да има конституционна уредба на модела на управление на Сметната палата или да има квалифицираност – ръководството на Сметната палата да се избира с ясен, дълъг мандат и с квалифицирано мнозинство – например 2/3 или 3/4, за да няма такива чести промени в модела на Палатата. 

Димитров заяви решително, че няма да се върне начело на одитния орган: Категорично не. За мен това е приключен период в живота ми. Бил съм 9 години. Това е напълно достатъчно. Мисля, че има достатъчно добри професионалисти, които могат да застанат начело на Сметната палата, но аз няма да се връщам там.


Интервюто на Даниела Якова с проф. Валери Димитров можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна