Петко Дойков е и автор на книгата "Поредното начало. Българо-арабските отношения 2004-2008 година". Книгата не е посветена единствено на Либийския казус.
Тя прави преглед на нашите отношения с всички арабски страни. Това, което съм се опитал да пресъздам в тази книга, са постиженията на българската дипломация. Аз мисля, че при случая с медиците в Либия ние правехме това, което е по нашите сили, мисля, че го правехме добре. Мисля, че това беше един от случаите, в които българската дипломатическа служба беше поставена на същото ниво, на което бяха редица страни - членки на ЕС. Ние работехме заедно с тях, каза той.
Дойков коментира и сделката с лидера на Либия Муамар Кадафи и последвалата Арабска пролет, също описани в книгата му:
Не сме очаквали, че ще се стигне до Арабската пролет. Дори и най-развинтените ми фантазии не са стигали до това, което е днес. Арабската пролет беше изненада и не само за българската дипломация, но и за дипломацията в световен мащаб. Не съм очаквал подобни развития в Либия. При казуса с медиците нещата бяха по съвсем различен начин. Очевидно Арабската пролет предизвика процеси, за които малко бяха подготвени различните дипломатически служби.
Според него е добре, че е възстановено дипломатическото ни присъствие в Ирак:
Бяха положени много усилия. Най-голямото ни постижение тогава беше да акредитираме посланик, който беше базиран в София. Това е г-н Валери Рачев. Той беше много активен посланик по отношение на задачите, които бяха на неговата маса.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.