Има нови моменти в политиката на президента Р.Т. Ердоган. Ердоган е популярна личност в Турция. Според последните социологически проучвания 40% от населението гоподкрепя. Това показва, че популярността му не е намаляла откакто станаха събитията в последната година и половина, коментира журналистът от турския вестник „Заман“ Мустафа Ялмъз в интервю за предаването „Събота 150“ по повод на събитията през последната година и половина в южната ни съседка.
Това за него не е достатъно, защото неговата цел е да направи от Турция президентска република. Той иска да промени конституцията и да стане първия президент на Турция с по-големи властови правомощия. Той стана президент, но все още се държи и говори като министър-председател. Дали ще успее, това ще покажат резултатите от предстоящите парламентарни избори. За съжаление след събитията от последната година и половина в Турция не остана прокурор, нито силна медия, които да спрат случващото се. Това е тревожно, защото няма силни медии, правосъдие и гражданско обществ, добави той.
Мустафа Ялмъз коментира и арестите на журналисти от вестник "Заман": Започна едно разследване на терористичен заговор. Задържани бяха наколко журналисти. Един от тях още е в затвора, останалите са освободени, но срещу тях ще се заведе дело и ще бъдат судени по обвинение в тероризъм. Всички те са обвинени за участие в терористична група, но по това обвинение няма нито намерени оръжия, нито други доказателства за такава терористична група. Сред арестуваните журналисти е и главният редактор на в. „Заман“. Той попита прокурорът дали обвиненията срещу него се основават на една новина и две статии, прокурорът отговорил „да“. Това е едно политическо дело. Този процес е напълно политизиран и няма нищо общо с правосъдието и законите. Светът също го разбира по този начин. Турция води преговори за членство с ЕС и има политически критерии по Копенхаген, които трябва да спазва. ЕП и ЕК следят събитията отблизо. Предприемайки тези действия управляващият режим не може да не е осъзнавал последиците от тях. Затова очаквам още критики от Брюксел. За съжаление не мисля, че това е краят на този процес.
Според него не е ясно доколко Анкара осъзнава и размерите на бежанската криза в страната: Тази криза не засяга само Турция, но и нейните съседи и целия свят. Ако Сирия се превърне в гнездо на терористи, ако се възцари анархия и 10-те милиона сирийци останали в страната, се разпръснат по съседните държави, тогава наистина ще осъзнаем мащабите на това бедствие. За жалост не се намери решение на кризата. Има достатъчно основание за тревога. Не мога да кажа дали правителството в Анкара се интересува от това, защото в момента то е заето да заглушава медиите и опозицията.
Райна Асенова от балканската редакция на БТА коментира, че Ердоган има харизма и турците го харесват: Освен това той се опира на традициите, религията, която винаги е била силен фактор. Има привърженици на тези големи проекти, които той направи за трети мост над Босфора, летище. Той вдъхва национално самочувствие.