Все още има какво да се желае и да се усъвършенства работата за ускоряване и съкращаване времето на процедурите за даване статут на бежанците. И най-вече каквото Агенцията може да свърши в началния етап на интеграцията на бежанците.
Според Върбанов в Агенцията е необходимо втрешно преструктуриране, след като е преодоляна кризата с условията за настаняване на бежанците, за да се насочат усилията към ускоряване на процедурите. Основно обаче ще бъдат пренасочвани хора от едно нейно звено в друго, сподели той.
В момента в центровете има около 3770 бежанци. Настанени са при много добри условия. Осигурено е отопление на сградите. Има перални помещения, където могат да перат бельото. Има нови кухни, които са оборудвани. Във всички центрове е осигурено храненето на бежанците. Има още свободни места и това се дължи не на намаляването на потока на бежанците. Задържането на броя им около 4000 се дължи на това, че и излизат бежанци със получен статут. Има и такива, които напускат самоволно, тъй като центровете са открити.
През декември 2013-а година потърсилите убежище са били 650, а през този месец броят им е 1285, така че потокът не е намалял, коментира Върбанов. Получаването на статут отнема различно време, като периодите обхващат от около месец до около 6 месеца, в зависимост и от страната, от която идват бежанците, сподели Върбанов.
За тази година ние се справихме добре с усвояването на средствата по Европейския бежански фонд и по-специално по спешните мерки. Срокът за усвояването им беше до края на април и ние ги усвоихме на 98,5%.
В момента са необходими средства за подобряване на условията за провеждане на занятия и на културни дейности в центровете за бежанци. Едва 29 от общо 835 деца от центровете са записани в училище. Това, според Върбанов, се дължи "основно" на желанието на родителите, които основно желаят да получат статут на бежанци и право да пътуват в чужбина за 3 месеца. Проблеми има и в нормативната ни база, призна Върбанов.
Изолиран и изкуствено създаден е бил случаят в село Калища, където децата на чужденците не бяха допуснати в училище, смята временният шеф на Агенцията за бежанците.
На всеки две седмици имаме синхронизиращи срещи с неправителствените организации. Те се отзовават на всички наши молби за помощ. И без да им искаме помощта я предлагат. Бежанците имат нужда от дарения – най-вече от топли дрехи за зимата. Това се прави от неправителствените организации, най-вече от БЧК. Могат да даряват и продукти, но не директно на бежанците, а чрез Агенцията, за да може да се контролира това, което се дава.
Интервюто на Таня Величкова с Васил Върбанов можете да чуете от звуковия файл.