Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Валери Димитров: Най-опасна е анонимността при вземането на решения

Валери Димитров
Снимка: БГНЕС

Механизмът, по който работи надзорът над финансовата система, не е добре структуриран и се налага законодателно решение, което да не позволява отговорността да пада само върху един човек. Такова е мнението на финансовия министър Владислав Горанов.

Според Валери Димитров, финансист и бивш ръководител на Сметната палата, въпросът е в риска от анонимност при вземането на колективни решения. Той даде пример с последното взето решение от Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори. 

В този смисъл мисля, че въпросът е в това да се носи персонална отговорност за взетите решения и да се знае как всеки е гласувал и защо. Бих посочил едно сполучливо нормативно решение, което се намира в новия проектозакон за Сметната палата. Когато се взимат решения на колективни органи, трябва да има ясно оповестяване как е гласувал всеки персонално и мотивите за това. Тази анонимност е изключително опасна.  

Трябва незабавно да бъде избран подуправител на БНБ, каза Димитров и припомни, че когато се приемал Законът за БНБ, експертите от МВФ са настоявали, че УС трябва да има ясна персонална отговорност и така се формирала фигурата на подуправител, който взема самостоятелни решения. Димитров не вижда проблем, че Иван Искров ще предложи тази фигура.

Докато Искров е действащ управител, той носи отговорността и има правомощията да предложи подуправител на БНБ. Аз съм убеден, че ще се предложи компетентен човек. 

Интервюто на Марта Младенова с проф. Валери Димитров можете да чуете от звуковия файл. 


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени