Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родители, работещи в чужбина, са оставили у нас без пряк надзор над 200 хиляди деца

Родители, избрали да изкарват парите си от гурбет в чужбина, са оставили у нас без пряк надзор над 200 хиляди деца, сочи статистиката. Фондация "Партньори-България" работи активно по този проблем. Предстои и дискусия по темата. В предаването "Преди всички" Румен Минковски от фондацията коментира, че не се мисли по този проблем:

За тези деца се сещаме в ситуации, когато се случи нещо. Тези деца в последните няколко години са изключително голяма група в нашето общество. /…/ Проучването показа, че и на общинско ниво, и на национално ниво нещо се прави за тези деца, но то в никакъв случай не е достатъчно и е в самото си начало. Нашата цел беше на база на проучването да предложим мерки както към държавните органи, така и към общините, така и към неправителствените организации с оглед наистина по този проблем не само да се говори, но и да започне нещо да се прави.

Минковски посочи какво трябва да се направи по въпроса: Първата стъпка трябва да бъде да започнем да говорим и да се съгласим, че такива деца има. Освен това, анализите показват, че тези деца са силно диференцирана група, т.е. ние не можем да имаме общ подход към тях. След това трябва да мислим за обща национална политика в тази посока, където да бъдат ангажирани всички заинтересовани страни с оглед на решаването на проблема. Важно е доброто проучване на тази група. Следващата мярка, която предлагаме, е създаване на програма за обучение на професионалисти, които да разпознават сигналите на тези деца. Ще създадем наръчник, където участват всички държави, с най-добри практики и подходи и ще ги предложим на всички специалисти в края на юни. Друга мярка – във всички случаи обучение на хората, при които те са оставени. Има много драматични случаи, в които и бабите, и дядовците, и чичовците не знаят как да реагират по отношение на проблем или някаква криза на детето.

Според Минковски вероятно ще са необходими някакви юридически промени в законодателството по отношение на тези деца, например в Семейния кодекс.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени